Suriye ordusu Deyr Maker bölgesinin tamamını kontrol altına aldı

Suriye ordusundan güney cephesinde hızlı ilerleme

Suriye ordusu Deyr Maker bölgesinin tamamını kontrol altına aldı

Suriye ordusunun Şam, Kuneytra ve Dera il sınırlarının kesiştiği bölgelerdeki geniş çaplı operasyonları sebebiyle silahlı militanların Golan’a doğru kaçtıkları bildirildi.

Suriye el-İhbariye televizyonunun haberine göre Suriye ordusu Deyr Maker bölgesinin tamamını kontrol altına aldı.

El İhbariye muhabiri Abdo Zemam, Deyr Maker’den canlı görüntüler eşliğinde sunduğu haberinde şunları söyledi:

"Biz şu an Kuneytra’nın kuzeydoğusundaki Deyr Maker’deyiz. Dün Deyr Ades bölgesi tekfirci teröristlerden geri alınmıştı, bugün de Deyr Maker vatan kucağına geri döndü."

Yakın Doğu Haber'de yer alan habere göre Deyr Maker, Golan sınırına 7 kilometre mesafede bulunuyor. Deyr Maker kurtarılmadan önce stratejik öneme sahip Tel Mera cihatçı gruplardan geri alınmıştı. Tel Mera'nın ardından Danaci, ve stratejik önemi büyük olan Deyr Maker alındı.

LOJİSTİK HAT KESİLDİ

Deyr Maker’in Suriye ordusu tarafından alınması ile cihatçı grupların buradan Danaci’ye oradan da Kuneytra ve Dera kırsalına kadar uzanan lojistik hattı kesilmiş oldu.

Suriye ordusu ile Nusra ve Furkan Tugayı arasındaki çatışmalar Deyr Maker’e 3 kilometre mesafedeki el-Habbariye’de devam ediyor.

Suriye askeri kaynakları, Tel Mea’i’nin alınmasıyla cihatçı grupların belinin kırıldığını ve ordunun Habbariye’ye doğru ilerlediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 00:02
YORUM EKLE