Suriye Demokratik Güçleri, Rakka'nın tarihi duvarını aştı

IŞİD'e karşı Rakka operasyonunda kritik bir eşik daha aşıldı

Suriye Demokratik Güçleri, Rakka'nın tarihi duvarını aştı

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG), IŞİD'e karşı sürdürdüğü Rakka operasyonunda, kentin eski şehir olarak adlandırılan bölümüne girdikleri bildirildi.

Arap ve Kürt birliklerinden oluşan SDG'nin, eski şehri çevreleyen tarihi duvarı aştığı ve iki yerinden delmeyi başardığı belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre açıklama, Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından salı sabahının ilk saatlerinde yapıldı.

Açıklamada, tarihi duvara açılan deliklerin 25 metre büyüklüğünde olduğu bilgisi verildi. Bu sayede kentin hakimiyetini sağlamak için büyük öneme sahip olan 2,5 kilometre uzunluğundaki duvarın korunabileceği belirtildi.

Pazar günü de SDG’nin ilk kez Rakka'nın güneyine girmeyi başardığı duyurulmuştu. Kentin güneyindeki pazar yerinin IŞİD'den tamamen geri alındığı bilgisi verilmişti.

IŞİD örgütünün, "başkent" ilan ettiği Rakka'da yoğun çatışmaların sürdüğü ve IŞİD militanlarının kentte köşeye sıkıştırıldığı belirtildi. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın verdiği bilgiye göre, kentin kuzeyini halihazırda 2 bin 500 cihatçı koruyor.

Suriye Demokratik Güçleri içinde Suriyeli Kürtlerin Halk Savunma Birlikleri YPG de yer alıyor.

Suriye'nin Rakka kenti 2014 yılında IŞİD tarafından işgal edilmişti.

Suriye Demokratik Güçleri 6 Haziran'da kente operasyon başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre kentte 100 binin üzerinde sivil bulunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 12:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER