Srebrenitsa Katliamı: 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük insanlık trajedisi

Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 24 yıl geçti

Srebrenitsa Katliamı: 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük insanlık trajedisi

"İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük katliam" olarak nitelendirilen Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 24 yıl geçti. Sadece birkaç gün içinde en az 8 bin 372 Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa'da şu ana kadar 6 bin 500 kurbanın kimlikleri tespit edilebildi. Bu yıl kimlikleri tespit edilen 36 kurban Potacari Mezarlığı'na defnedilecek.

SREBENİTSA'DA NELER YAŞANDI?

Yugoslavya İç Savaşı sırasında Bosna Hersek'in Srebrenitsa kasabasında 13-18 Temmuz 1995 tarihleri arasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkek, Bosnalı Sırp güçler tarafından öldürüldü.

Birleşmiş Milletler (BM) 1993 yılında Srebrenitsa'yı Boşnaklar için "güvenli bölge" ilan etmişti.

Bosnalı Sırpların iki yıl süren kuşatması sonrası Temmuz 1995'de Srebrenitsa düştü.

Binlerce Boşnak erkek, kadın ve çocuk, Srebrenitsa'nın hemen dışındaki Potocari'de bulunan Hollandalı askerlerin denetimindeki BM barışgücü karargahına sığındı.

Hollandalı askerler karargaha sığınanlara burada güvende olacaklarını söyledi.

Ancak askerler Bosnalı Sırp güçlerin kampı kuşatması üzerine binlerce Boşnakı Sırplara teslim etti.

Sırp güçler karargaha sığınanlar arasından ayırdıkları 300 erkeği kamyonlarla götürüp öldürdü. Kadın ve çocuklar da Bosna'nın diğer kesimlerine götürüldü.

Kasabada 8 binden fazla Müslüman öldürüldü.

Srebrenitsa'da hayatını kaybedenlerin büyük kısmı halen Bosna Hersek'in doğusundaki toplu mezarlarda yatıyor.

Olaylar öncesinde BM tarafından güvenli bölge ilan edilen kasabada, civardaki çatışmalardan kaçan çok sayıda sivil bulunuyordu.

Srebrenitsa'da yaşananlar, "2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'daki en büyük katliam" olarak nitelendiriliyor.

BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı 2007'de, kasabada yaşananları "soykırım" olarak nitelendirmiş ancak sorumlusunun Sırbistan olmadığına hükmetmişti.

Rusya ise 2015'te BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve kasabada yaşananları "soykırım" olarak nitelendiren bir karar tasarısını veto etmişti.

Hollanda'nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi, katliamdan sorumlu tutulan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'i soykırımdan, insanlığa karşı suç işlemekten ve Srebrenitsa katliamından suçlu buldu. Mladiç müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 09:03

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mazlumun ahı
Mazlumun ahı - 4 ay Önce

Gelin 1990 dan alalım; evinden alınıp bir daha dönemiyen 17 bin+Sivas 33+sur, Nusaybin, Şırnak, Silopi, Hakkari, Cizre de bodrum,kurşunladiktan sonra yakılan 163 den fazla insan+roboskide 19 u yaşı 18 ve altında olmak üzere,verdikleri vergilerle beslenen silahlı canlılar tarafından paran, parça edilen 34 can, öldürülen bebekler, kadınlar yaşlılar,cobanlar ve direk hedef alınarak kurşunlanan masum gençler (Kemal kurkut gibi) askerde intihar etti denilen, kurşun sekmesiyle öldürülen, gençler,ne hikmetse ötekilerden sayilanlar ve uzat uzata bildiğin kadar,acaba bunlar srebrenitsayı kaça katlar? Bunu vijdanı olanlara sordum.insanim diye bilene sordum,bir peygamberim var Allah'a inanıyorum diyenlere sordum, Allah aşkına bu saydığım olayların katilleri elini,kolunu sallayarak,sahillrde, boğazda vebu topraklarda keyifle yaşamıyorlar mı?ratko mladic ne oldu derseniz , ömür boyu cezası aldı.ya Türkiye'deki katiller ? Boşnak kardeşlerimden ve benzerlerinden özür dilerim, amacım acıları kıyaslamak değil, insanım diyenlerin,dedikten sonra varsa yüreğine bir virgül bırakmaktır.olursa tabii...

SIRADAKİ HABER