Somali'de askerler gıda yardımı yaptıkları kadınlara cinsel istismarda bulunuyor!

İnsan Hakları İzleme Örgütü kadınların yaşadıklarını bir rapor haline getirdi

Somali'de askerler gıda yardımı yaptıkları kadınlara cinsel istismarda bulunuyor!

İnsan Hakları İzleme Örgütü Afrika Birliği'ne bağlı askerlerin Somali'de kadınlara ve kız çocuklarınacinsel istismarda bulunduğunu ve gıda yardımını seks karşılığında yaptığını söyledi.

Bugün (8 Eylül) açıklanan bir raporla Somali'deki duruma dikkat çeken kuruluş, "Tecavüze uğrayan kadınlar, askerlerin tecavüz sonrasında kadınlara yiyecek ya da para vererek saldırıyı ticari cinsel ilişki gibi göstermeye çalışıtığını söyledi" diyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, bir Afrika Birliği yetkilisi ise iddiaların soruşturulacağını söyledi.

Afrika Birliği güçleri AMISOM sözcüsü Eloi Yao "Bu iddiaları ciddiye alıyoruz ve iddialar uygun şekilde araştırılacak. Afrika Birliği'nin görevi kötüye kullanmaya sıfır tolerans politikası gereği ve disiplin içinde gereken önlemler alınacak" diye konuştu.

Bünyesinde 22 bin asker barındıran AMISOM toplam altı ülkeden asker alıyor. AMISOM 2007'den bu yana Somali hükümeti güçleri ile beraber El Kaide bağlantılı El Şebab örgütüne karşı savaşıyor.

Askerlerin istismarına maruz kalan kadınların çoğunun 2011 yılında yaşanan ciddi kıtlık sonrasında Somali'nin kırsal kesimlerini terk edip başkent Mogadişu'ya gelen ve kamplarda kalan kadınlar olduğu bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler'in desteği ile kurulan AMISOM'u destekleyenler arasında Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD var.

21 kadın ve kız çocuğunun anlatımlarına dayanan HRW raporu, askerlerin "kırılgan durumdaki kadınları ve kız çocuklarını cinsel ilişkiye zorlamak için aralarında insani yardımın da olduğu bir dizi taktik" kullandığını söylüyor.

Rapor AMISOM üslerine su ya da tıbbi yardım almak için giden kadınların da cinsel istismara uğradığını söylüyor.

İstismara uğrayanlar arasında en genci 12 yaşında bir kız çocuğu. Ugandalı bir asker tarafından cinsel istismara uğradığını söylüyor. Kadınların birçoğu hastalanan bebekleri için AMISOM üssüne ilaç aramaya gittiklerini anlatıyor.

HRW yetkililerine konuşan kadınlardan sadece ikisi polise şikayette bulunmuş. Diğerleri ise "isimlerinin lekelenmesinden, ailelerinden, polisten ya da İslamcı isyancılardan misilleme görmekten korktukları" için başvurmamış.

HRW'nin soruşturduğu olaylar Burundi ve Uganda'dan gelen birlikleri kapsıyor. Örgütün Afrika bölümü başkanı Daniel Bekele "Afrika Birliği ordusu ve siyasi liderler, birliklerinin cinsel istismarını tespit etmek, cezalandırmak ve önlemek için daha fazlasını yapmalı" diyor.

Öte yandan Somali'deki açlık tüm şiddetiyle sürüyor. BM ve yardım kuruluşları insanların açlık ve kuraklıkla mücadele ettiklerini söylüyor. BM geçen hafta bir milyondan fazla kişinin "kriz" ya da "acil durum" içinde olduğunu duyurdu. Bu kategoriler BM için açlık ölçeğinde kıtlıktan bir adım öncesi demek.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2014, 23:48
YORUM EKLE