Siyah bayrağın anlamı ne?

Protestolarda üzerinde Arapça yazılar bulunan siyah bayrak dikkat çekmişti…

Siyah bayrağın anlamı ne?

İslam dünyasını karıştıran film sonrası, ABD karşıtı protestolarda üzerinde Arapça yazılar bulunan siyah bayrak taşıyan göstericiler dikkat çekmişti. Hatta bu siyah bayrak Tunus’taki ABD büyükelçiliği Sudan’da da Alman büyükelçiliğine dikildi. Siyah üstüne beyaz Arapça harflerle Kelime-i Tevhid yazılı bayrak, “Selefi Bayrağı” olarak geçiyor ve cihadı temsil ediyor.

 

Vatan’dan Ayşe Buğra’nın haberine göre, bilinenin aksine bu bayrağı sadece Selefiler kullanmıyor, diğer dini gruplar da benzer protestolarda aynı bayrağı kullanıyor. Beyaz üstüne siyah harflerle Kelime-i Tevhid yazılı bayrak ise barış zamanını, yani arzu edilen halifelik dönemine geçildiği olarak yorumlanıyor.

 

Selefiler, “Öncekilerin, yani Hz. Muhammed ve arkadaşlarının (sahabeler) yolunu izleyen kişi” olarak niteleniyor. Geçen yüzyılın ortalarında kurulan Sünni inanışa sahip Selefilik diğer mezheplere göre daha katı kurallara sahip. Kuran ve Sünneti temel alıyor ve Hz. Muhammed döneminde olmayan her şeyi reddediyor. En fazla Suudi Arabistan’da takipçisi olan grup, 1980’lere kadar sürdürdüğü apolitik geleneğini terk etti. Grup, Batı’ya karşı savaşta sivillerin hedef alınmasının caiz olduğunu savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2012, 12:49
YORUM EKLE