'Silaha evet, mülteciye hayır'

Almanya IŞİD katliamından kaçanlara kapılarını açacak mı?

'Silaha evet, mülteciye hayır'

Almanya'da koalisyon hükümeti içinde Irakmültecilerin Almanya'ya kabul edilip edilmemesine yönelik tartışmalar yaşanıyor.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ‘Bild am Sonntag' gazetesine verdiği demeçte, mültecilere Almanya'da sığınma hakkı tanınmasına karşı olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı, daha ziyade, Iraklı mültecilerin evlerinde kalabilmelerine yönelik çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

De Maiziere, Irak'taki Ezidilerin de, çatışmalar sona erdiğinde evlerinde kalmak istediklerine dikkat çekerek, mültecilerin evlerinde kalabilmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Alman İçişleri Bakanı, çatışmaların sonunda Ezidi ve Hristiyanların Irak'tan çıkarılmalarının, kültür ve insanlık tarihi açısından 'teröristler' adına ‘dayanılmaz bir zafer' olacağına dikkat çekti.

De Maiziere, Ezidilerin ya da Hristiyanların Irak'ta bir gelecekleri olmadığı ifadesini kabul edemeyeceğini kaydetti.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Ralf Stegner ise Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, Iraklı mültecilerin Almanya'ya kabul edilmesinden yana bir tutum sergiledi.

Steger, ‘Silaha evet, mülteciye hayır' görüşünün Alman dış politikasının ilkesi olamayacağını kaydetti.

Ralf Steger, Almanya'nın insani yardım konusunda örnek teşkil etmesi gerektiğinin tartışma konusu bile olmaması gerektiğini ifade ederek, Irak'taki mevcut durumun da bunu gerektirdiğini vurguladı. Stegner, Nazi dönemine atıfta bulunarak, on yıllar önce insanların Almanya'dan kaçarak farklı ülkelere sığındıklarını vurguladı. Steger bu nedenle Almanya'nın geri duramayacağını söyledi. (Deutsche Welle Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 17:10
YORUM EKLE