Serdar Denktaş 21 yıl Genel Başkanlığını yürüttüğü Demokrat Parti’den ayrıldı

Demokrat Parti’nin Ersin Tatar’ı destekleme kararına tepki gösterdi

Serdar Denktaş 21 yıl Genel Başkanlığını yürüttüğü Demokrat Parti’den ayrıldı

Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş, ikinci turda Ersin Tatar’ı destekleme kararı alan DP ile olan bağını tamamen koparma kararı aldığını duyurdu.

Denktaş, sosyal medya hesabında bir açıklama yaparak, kendisinin seçim boyunca "İrademize sahip çıkalım" çağırı yaptığını belirterek, "Ben, seçim boyunca “İrademize sahip çıkalım" çağırısı yaparken yıllarca başkanlığını yaptığım partim kendi onuruna sahip çıkamıyorsa, bana düşen görev kendi onuruma sahip çıkmaktır” dedi.

Serdar Denktaş’ın açıklaması şöyle: “28 yıl içinde emek harcadığım, 21 yıl Genel Başkanlığını yürüttüğüm Demokrat Parti ile olan bağımı dün akşam katıldığım MYK toplantısında tamamen koparma kararı aldığımı Kurul üyelerine duyurmuştum.

Ben seçim boyunca "İrademize sahip çıkalım" çağırısı yaparken yıllarca başkanlığını yaptığım partim kendi onuruna sahip çıkamıyorsa bana düşen görev kendi onuruma sahip çıkmaktır.

İkinci tura kalan iki aday ilk turda rakiplerimdi ve her ikisini de eleştirmiştim.. Ben kendi düşüncelerimi halkımıza anlatmaya çalışırken çeşitli suçlamalarla da yüz yüze kaldım..

Bugün geldiğimiz ortamda kendi özgür irademle oyumu iki adaydan birine kullanmak için sandığa gideceğim .Kimsenin iradesine yön verme gibi bir uğraş içerisinde olmayacağım. Seçilecek aday kim olursa olsun makamda olduğu sürece o makama saygılı olmaya devam edeceğim.”

KİM KİMİ DESTEKLİYOR?

Kuzey Kıbrıs'ta 11 Ekim'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP adayı ve Başbakan Ersin Tatar ile bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ikinci tura kalmıştı.

Seçimde oyların 21.67'ni alarak ilk turu üçüncü sırada bitiren Tufan Erhürman’ın partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2'nci turunda, oybirliğiyle Mustafa Akıncı'yı destekleme kararı aldı.

Halkın Partisi ise seçmenine yönlendirmede bulunmama kararı aldı.

Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ise cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Ulusal Birlik Partisi'nin adayı Tatar'ı destekleyeceklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 00:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER