Seattle Capitol Hill bölgesinde Anarşistler özerklik ilan etti

Bölgeye girildiğinde "Şu anda Amerika'yı terk ediyorsunuz" pankartları dikkat çekiyor

Seattle Capitol Hill bölgesinde Anarşistler özerklik ilan etti

Emrah Bayram

Siyah Amerikan vatandaşı George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan gösteriler ilginç gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. George Floyd'un ölümünden sonra başlayan protestolar 15. gününde hala devam ediyor.

En başından beri en yoğun protestoların yaşandığı Seattle şehrinde, anarşistler gösterilerin devam ettiği Cal Anderson parkının içinde yer aldığı Capitol Hill mahallesinde polisin ve orduya bağlı Ulusal Muhafızların çatışmalardan sonra çekilmesini müteakip özerkliklerini ilan ederek Capitol Hill Autonomous Zone/CHAZ (Capitol Hill Özerk Bölgesi) isimli komünü kurdular. Komün içinde halk kendi güvenliğini sağlıyor. Bölgeye girildiğinde "Şu anda Amerika'yı terk ediyorsunuz" ve "Capitol Hill Özerk Bölgesine Hoş geldiniz" pankartları dikkat çekiyor.

Bölge içinde çeşitli etkinlikler, film gösterileri, atölyeler düzenleniyor. Özerk bölge 6 sokağı içeriyor ve Wikipedia'da özerk bölge ile ilgili açılan başlıkta şu bilgiler yer alıyor:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Capitol_Hill_Autonomous_Zone

Yer: Seattle Washington
Yönetim Biçimi: Anarşist Komün
Nüfus: 200
Alan: 0.036 km2
Kuruluş tarihi: 8 Haziran 2020
Para Birimi: Amerikan Doları

Bölgenin güvenliğini John Brown Gün Club isimli aşırı sol grup Redneck Revolt'un kontrolündeki silah kulübü sağlıyor. Bölge sakinleri, polis olmadan daha güvende oldukları ve kendi güvenliklerini kendilerinin sağlayabileceği iddiasındalar.Özerk bölgeyi resmi olarak hiçbir devlet henüz tanımazken, Industrial Workers of the World / IWW (Dünya Sanayi İşçileri Sendikası) tanıyarak kendi yayın organında övgülerle yer verdi.

Özerk Bölgenin merkezi yönetimi yok ve kendilerini De facto Anarşist Komün olarak tanımlıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER