SDG, Rakka’nın dörtte birini aldı

Rakka'da operasyon devam ediyor

SDG, Rakka’nın dörtte birini aldı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye'nin Rakka şehrini IŞİD'den geri almak için başlattıkları operasyonda ilerleme kaydetti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdel Rahman, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada Suriyeli Kürt ve Arap birliklerinden oluşan SDG'nin Rakka'nın dörtte birini kontrol altına aldığını söyledi.

Operasyonun 6 Haziran'da başladığını hatırlatan Rahman, "Operasyon başlayalı SDG, şehrin yerleşim alanlarının yüzde 25'ini ele geçirdi” dedi.

Rahman, SDG'nin şehrin güneydoğusu ve batısında ikişer semti ele geçirdiğini belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri'nin pazartesi günü Rakka'nın eski şehrine doğru bir kuşatma harekâtına başladığını aktaran Rahman, batıdaki Kadisiye mahallesinde çatışmaların devam ettiği bilgisini verdi.

SDG'ye yakınlığıyla bilinen bir sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre ise Kadisiye semti pazar akşamı Arap ve Kürt güçlerin eline geçti.

Rakka'nın kuzeyinde yer alan ve Suriye ordusunun eski bir üssü olan 17. Tümen'in de bir kısmını ele geçirdiğini ifade eden Rahman, bu üssün yakınında bulunan bir şeker fabrikasının da aynı güçlerin elinde olduğunu belirtti. Rahman, SDG'nin bu iki kilit noktanın tamamını kontrol altına alarak IŞİD'in kuzeyden bağlantısını kesmek istediklerini söyledi. (Kaynak: DW Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2017, 21:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER