SDG bölgesine Suudilerden 100 milyon dolar yardım

Suudi Arabistan’ın katkısı ABD'yi memnun etti

SDG bölgesine Suudilerden 100 milyon dolar yardım

Suudi Arabistan, Suriye’nin kuzeydoğusunda bir dönem IŞİD’in elinde olan ve şu an büyük bölümü ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunan bölgelerdeki “istikrar projelerine” 100 milyon dolar katkı yaptığını duyurdu.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, söz konusu katkının “hayat kurtaracağı, yerlerinden olan Suriyelilerin dönmesinin kolaylaştırılmasına ve IŞİD’in yeniden ortaya çıkıp Suriye’yi, komşularını tehdit edememesi veya uluslararası topluma yönelik saldırılar planlayamamasını sağlamaya yardımcı olacağı” belirtildi.

Büyükelçilik, “Bu maddi katkı, IŞİD’lilerce tahrip edilen Rakka gibi kentlerde toplumların yeniden canlandırılması için koalisyon güçleri tarafından gösterilerin çabalarda kritik bir rol oynayacak” ifadesini kullandı. Büyükelçilik açıklamasını aktaran Associated Press haber ajansı, Suudi Arabistan tarafından yapılan 100 milyon dolarlık yardımın, bölgede tarım, eğitim, yol çalışmaları, enkaz kaldırma ve kullanım suyu gibi alanlarda harcanacağını bildirdi.

Büyükelçilik, 100 milyon dolarlık katkının, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr’in Temmuz ayında Brüksel’deki NATO toplantıları sırasında IŞİD’le mücadele konusunda ABD öncülüğünde düzenlenen bir konferansta verdiği vaat kapsamında yapıldığını duyurdu.

Esad karşıtı Suudi Arabistan, Suriye’de ordu güçleriyle savaşan muhaliflere yıllarca silah ve para yardımı yapmıştı.

ABD MEMNUN

Suudi Arabistan’ın 100 milyon dolarlık yardımı ABD Dışişleri Bakanlığında memnuniyet yarattı. ABD Dışişleri Bakanlığının açıklamasında “yapılan önemli katkının istikrar sağlanması için kritik olduğu” ve IŞİD’le mücadele konusunda “önemli bir zamanda geldiği” belirtildi. Açıklamada, “Stabilizasyon ve erken ıslah programı, yeniden ortaya çıkamamasını ve Suriye’yi bölge halkını tehdit etmek veya uluslararası topluma yönelik saldırılar planlamak için üs olarak kullanamasını sağlamak için kritik önemde” denildi.

ABD ayrıca diğer ortaklarını ve müttefiklerini de “bölgeye daha fazla istikrar ve güvenlik getirilmesine yardımcı olacak çabalar konusunda kendi paylarına düşeni yapmaya” çağırdı.

Suudi Arabistan’ın katkısı, Trump yönetiminin bütçede Suriye, Batı Şeria ve Gazze gibi bölgelerle ilgili yardım programlarına ayrılan dış harcamaları ABD kongresini baypas ederek azaltmanın yollarını aradığı bir dönemde geldi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER