Salih Müslim'in 'El Nusra'yla çalışabiliriz' dediği iddia edildi

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'in El Kaide'nin Suriye kolu olarak bilinen El Nusra örgütüyle çalışabileceklerini söylediği iddia edildi

Salih Müslim'in 'El Nusra'yla çalışabiliriz' dediği iddia edildi

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, El-Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen El Nusra örgütüyle çalışabileceklerini söylediği ileri sürüldü.

Rudaw'da yer alan habere göre, Salih Müslim, Kürdistan Bölgesi’nde yayımlanan bir gazeteye verdiği röportajda, peşmergenin Kobani’ye geçişinin tüm Kürtler için moral olduğunu söyledi. Kürtlerin "güçlü düşmanlara sahip olduğunu" söyleyen Müslim, bunun büyük bir tehdit olduğunu vurguladı.

PYD Eşbaşkanı, “YPG ve peşmergenin birlikteliğini görünce halkımızın morali yükseliyor. Bu da Kürtler’in yakınlaşmasını sağlıyor. Zaten bu bir ilk değil. Kobani’den önce de YPG ve peşmerge arasında Rabia, Şengal ve Til Koçer’de birliktelik vardı” dedi.

Söyleşinin devamında ise Müslim'in, "Efrin, El-Nusra Cephesi’nin tehdidi altında bulunuyor. El Nusra demokratik bir Suriye istiyor, biz de öyle. Hedefimiz birdir. Artık birlikte çalışabiliriz" dediği iddia edildi.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'in oğlu Şervan Müslim, Türkiye sınırı yakınındaki Til Ebyad (Girê Spî) bölgesinde 9 Ekim 2013 günü El Kaide bağlantılı gruplar ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmalar sırasında hayatını kaybetmişti. El-Nusra örgütü El Kaide örgütünün Suriye kolu olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 12:56
YORUM EKLE