Salih Müslim’den Rakka açıklaması

Salih Müslim, Rakka operasyonu ve ÖSO’ya ilişkin açıklamalarda bulundu

Salih Müslim’den Rakka açıklaması

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, geçtiğimiz günlerde başlayan Rakka operasyonuna dair açıklamalarda bulundu.

Müslim, "Bizim için önemli olan IŞİD ile en güçlü olduğu yerde mücadele edilmesidir. Rakka’yı yönetmek gibi bir iddiamız yok" ifadelerini kullandı.

İsveç'e ziyarette bulunan PYD lideri Salih Müslim, Stockholm’de basın mensupları ile bir araya geldi.

Kürtler'in, savaş alanında elde ettikleri ilerlemeyi etki alanını genişletmek için kullanacağı iddialarına yanıt veren Müslim, böyle bir stratejileri olmadığını belirterek, "Bizim için önemli olan IŞİD ile en güçlü olduğu yerde mücadele edilmesidir. IŞİD'in Rakka’daki varlığı biz Kürtler için bir tehdittir. Ancak gelecekte Rakka’yı yönetmek gibi bir iddiamız yok" dedi.

Dagens Nyheter gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin de desteğini alan Özgür Suriye Ordusu'nu eleştiren PYD lideri, "Onlar ne özgür, ne Suriyeli ne de ordu. Onlar, Suriye’de din devleti kurmayı amaçlayan yabancı cihatçılar" diye konuştu.

Suriye’de gelecekte özerk birimlerin federatif yönetimini savunan PYD Lideri Salih Müslim, Suriye sorununda bazı diğer aktörlerin 'yüzsüzlüğünü' anlayamadığını belirterek, "Suriye’nin geleceğinin dış güçler tarafından belirlenmesi doğru (hukuki) değil. Biz Suriye’nin gelecekte tek bir devlet olabileceğine inanmıyoruz. Bu nedenle federatif bir sistemi savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 17:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER