Salih Müslim: Kürt temsilcilerin görüşmelere katılmaması Suriye'de çözüm sürecini yavaşlattı

Müslim, Suriye'de süreci değerlendirdi

Salih Müslim: Kürt temsilcilerin görüşmelere katılmaması Suriye'de çözüm sürecini yavaşlattı

Suriye krizine siyasi çözüm bulmanın Kürt sorununu dikkate almadan neredeyse imkansız olduğunu belirten eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriyeli Kürtlerin Rusya ve ABD'yle ilişkilerini anlattı.

Sputnik'e konuşan Müslim, Moskova ve Washington'un bölgede izlediği politikalarda ciddi farklılıklar bulunduğunu kaydetti.

Müslim, "Rusya'nın çıkarları şeffafken, ABD'nin çıkarları birçok kişi için son derece karanlık. Washington'un Suriye politikasında birçok belirsizlik bulunuyor" dedi.

Rusya'nın, Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimindeki meşru Suriye hükümetine büyük destek verdiğini ve bölgedeki güç dengelerini değiştirdiğini belirten Müslim, krize demokratik çözüm bulma konusunda Rusya'nın başrolde olmasını umduklarını vurguladı.

Müslim, Rusya'nın Kürtlerin Cenevre ve Astana süreçlerine katılması yönündeki çabalarına da değindi.

Müslim şöyle konuştu: "Rus yetkililerin Kürtlerin Cenevre'de katılımı olmadan krizin çözülemeyeceğini söylemesi önemli. Ancak bu öneri, pratikte de uygulanmalı. Kürt temsilcilerin görüşmelere katılmaması çözüm sürecini yavaşlattı. Rusya, Kürtlerin sürece katılımı için daha fazla çaba göstermeli."

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 13:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER