Salih Müslim: Camilerden tecavüz çağrısı yapıldı

PYD eş başkanı Salih Müslim El Nusra'nın katliamlarını anlattı, 'Tek günahımız Kürt olmak' dedi…

Salih Müslim: Camilerden tecavüz çağrısı yapıldı

Suriye’deki Kürtleri temsil eden Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) eş başkanı Salih Müslim, Suriye’nin Türkiye sınırında El Nusra ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içindeki cihatçıların Kürt halkını hedef alan saldırılarının 4-5 günden beri sürdüğünü, yüzlerce Kürt’ün öldürüldüğünü, yüzlercesinin kaçırıldığını, evlerinden sürüldüğünü açıkladı.

Rojava’da son günlerde yoğunlaşan El Nusra ve diğer cihatcıların katliamlarına ilişkin Cumhuriyet’e konuşan PYD eş başkanı, “Vahşi saldırıların hedefindeyiz. Çağdışı saldırıların hedefindeyiz” dedi. Cihatçı örgütlerin başta 'rejimle çatışıyoruz' dediklerini, ama şimdi Kürtlere cihat ilan ettiklerini belirten Müslim, Serêkaniye’de (Resulayn), başka yerlerde durdurulan bu örgütlerin daha sonra sivil Kürtleri hedef aldığını, özellikle Halep’in doğusundaki Tel Aran ve Tel Hasıl’da Cebhet el Nusra (El Nusra) ve ÖSO bayrağı altında hareket eden İslamcı grupların 3 gündür saldırılarını yoğunlaştırdıklarını, sivillerin evlerini yakıp yıktıklarını anlattı.

‘KATLİAMA DÜNYA SESSİZ KALDI’

Katliamlara dünyanın sessiz kaldığını söyleyen Müslim, “Cebhet el Nusra yalnız değil, ÖSO birlikleri de saldırıyor” dedi. Kürtlere saldıran El Nusra ve ÖSO içindeki cihatçıların elebaşlarının Türkiye’de olduğunu söyleyen Müslim, Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’a gelen Nusracıların halka “Serê Kanê’de PYD’yi desteklediniz” diye baskı yaptığını, köylüleri zorla evlerinden çıkarttıklarını ancak YPG’nin karşı koyması üzerine geri çekildiklerini anlattı. Tel Abyad’da olanların aynısının şimdi Tel Aran ve Tel Hasıl’da yaşandığını, cihatçıların camilerden megafonla “Kürtlerin kadınları, kızları helaldir, mallarını çalabilirsiniz, evlerini yıkabilirsiniz” anonsları yaptığını belirten PYD eş başkanı “Tek günahımız Kürt olmak” diye konuştu.

‘KÜRTLER AMBARGO ALTINDA’

Cihatçıların rejimin ağzıyla konuştuğunu, “Siz bölücüsünüz” dediğini belirten Salih Müslim, Kürtlerin ambargo altında olduğunu söyledi. Nusracıları “vahşi” olarak niteleyen Müslim, ABD ve Batı ülkelerinden hiç tepki gelmediğine dikkat çekti. Müslim, Ankara’nın Nusracıları desteklediği yönündeki iddiayı şöyle yanıtladı:

“Sınırdan bazı geçişler vardı, şimdi devam ediyor mu bilmiyoruz, son çatışmalarda da sınırdan geçmişler. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun sözlerinin gerçek olmasını istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2013, 11:57

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Handan Deniz
Handan Deniz - 7 yıl Önce

Tanri gunahlari affeder diye mi bunca zulum isleniyor. Dilerim tas olsun insanlik sucu isleyenler.

aziz acet
aziz acet - 7 yıl Önce

tanrı hiçbirzaman kul hakını af etmez hele bu kendi topraklarında katledilen insanların hakını hiç af etmez biz af etsekte

SIRADAKİ HABER