Rusya'dan Ukrayna'ya doğalgaz yok

Rusya doğalgaz akışını kesti

Rusya'dan Ukrayna'ya doğalgaz yok

Ukrayna ve Rusya arasında devam eden doğalgaz anlaşmazlığı gaz kesintisiyle sonuçlandı. Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Prodan, "Rusya'dan gelen doğalgaz akışı tamamen durdu" dedi.

Rus devlet şirketi Gazprom, Ukrayna'nın birikmiş borçları nedeniyle Kiev'in artık tüm gaz alımlarını önceden ödeme yaparak temin edebileceğini ilan etmişti. Şirket Kiev'in 'kronikleşen borçları' yüzünden bu kararı aldığını açıkladı.

Gazprom daha önce Kiev'in yaklaşık 2 milyar dolarlık borcunu ödememesi durumunda bu sabah itibariyle doğal gaz akışını keseceğini açıklamıştı. Gazprom ve Ukrayna'nın devlet şirketi Naftogaz birbirlerini Stockholm’daki Uluslararası Tahkim mekanizmasına şikayet etti.
Gazprom toplam 4,5 milyar dolarlık borcunu talep ederken, Naftogaz ise 2010 yılından beri 6 milyar dolarlık fazla ödemelerini geri almayı talep ediyor.

Gazprom'un sözcüsü Sergey Kuprianov ise herhangi bir anlaşma sağlanamadığını belirterek iki tarafın tekrar bir araya gelme şansının az olduğunu söyledi.

Uzmanlar Rusya'nın gaz sevkiyatını kesmesi durumunda AB ülkelerinin de bunlar etkilenebileceğini belirtiyor. Avrupa'nın gaz ihtiyacının yüzde 15 Ukrayna üzerinden geldiği için AB süreci yakından takip ediyor. Görüşmelere katılan AB'nin enerjiden sorumlu komisyon üyesi Guenther Oettinger iki taraf arasındaki anlaşmadan karamsar olmadığını dile getirdi.

Oettinger kendisi tarafından önerilen Kiev'in 1 milyar doları hemen geri kalan miktarı taksitle ödeme planının reddedilmesine karşın bir anlaşma için görüşmelere devam edebileceğini ifade etti.

Nisan ayında Moskova yönetimi Kiev'i borçlarını ödememekle suçlaması sonrasında Rusya Ukrayna'ya gönderdiği indirimli doğal gaza zam yapmıştı. Ukrayna ise yüzde 80'e varan ücret artırımına tepki olarak borcunun tamamını ödemeye yanaşmıyor. Rusya indirimli doğal gaz uygulamasına eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in görevini bırakması sonrası son verdi. Kasım ayında AB ile ortaklık anlaşmasının imzalanmaması nedeniyle başlayan gösterilerin şiddetlenmesi üzerine Yanukoviç'in Rusya'ya sığınmıştı.

Daha önce Kiev için gazın maliyeti bin metre küp için 268 dolar iken şu an Avrupa'daki en pahalı gaz maliyeti olan bin metre küp izin 485,50 dolar. Görüşmeler öncesinde Kiev yönetimi gaz maliyetinin bin metre küp için 326 dolara inmesi halinde tüm borcu ödeyebileceğini açıklamıştı.

Putin ise son tekliflerinin bin metre küp için 385 dolar olduğunu söylemişti. AB'nin aracılığıyla gerçekleştirilen görüşmeler Pazartesi itibariyle kesintiye uğradı. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 11:21

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER