Rusya'yla Türkiye'nin imzaladığı Moskova Anlaşması iptal edilebilir

Rusya ve Türkiye arasında 1921'de imzalanan Dostluk ve Kardeşlik (Moskova) Anlaşması'nın iptal edileceği öne sürüldü

Rusya'yla Türkiye'nin imzaladığı Moskova Anlaşması iptal edilebilir

İzvestiya gazetesi Rusya ve Türkiye arasında 1921'de imzalanan Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması'nın iptal edilmesinin gündeme geldiğini yazdı.

İzvestiya'ya göre Komünist Parti'den milletvekilleri Valeriy Raşkin ve Sergey Obuhov, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a birer mektup yazıp Türkiye'yle imzalanan Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması'nın (Moskova Anlaşması) iptal edilmesini istedi.

Gazeteye konuşan Obuhov "Türkiye'nin saldırganlığının arttığı bu dönemde ülkemiz ve müttefiklerimiz için dezavantajlı olan tüm Rus-Türk anlaşmalarının hukuki olarak yeniden değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

‘RUSYA'NIN ÇIKARLARINA CEVAP VERMİYOR'

İzvestiya'ya göre Komünist vekillerinin bu girişimi Adil Rusya partisinden de destek görüyor. Nitekim Adil Rusya milletvekili Oleg Paholkov da İzvestiya'ya yaptığı açıklamada, Moskova Anlaşması'nın Rusya'nın çıkarlarına cevap vermediğini söyledi.

Gazetenin verdiği bilgiye göre Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan'ın katılımı olmadan imzalanan Moskova Anlaşması, Türkiye'nin bu ülkelerle olan kuzeydoğu sınırını belirlemişti.

NE OLMUŞTU?

Moskova Antlaşması ile Misak-ı Milli'yi ve TBMM'yi tanıyan ilk Avrupa ülkesi Rusya olmuştur. Kars ve Ardahan Türkiye'de kalmış, Batum Gürcistan'a verilmiştir.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 13:09
YORUM EKLE