Rusya ve Türkiye, Libya konusunda 4 madde üzerinde mutabakat sağladı

Güvenli insani erişimin sağlanması ve tüm ihtiyaç sahiplerine acil olarak yardım ulaştırılması için taraflara önlem alma çağrısı yapılacak

Rusya ve Türkiye, Libya konusunda 4 madde üzerinde mutabakat sağladı

Rusya ve Türkiye heyetleri arasında Ankara'da yapılan görüşmeler sonucunda ortak bildiri yayınladı. Bildiride Ankara ve Moskova'nın 4 madde üzerinde mutabakat sağladığı vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre iki ülkenin mutabakat sağladığı maddeler şöyle:

-Libya'da uzun süreli ve sürdürülebilir ateşkes için gereken koşulların oluşturulması amacıyla Libyalı taraflara nüfuz edilmesi de dahil olmak üzere ortak çabalara devam edilecek.

-Libya konulu Berlin Konferansı'nın kararlarına (19 Ocak 2020 tarihli) uygun olarak ve BM'nin koordinasyonunda Libyalı taraflar arasındaki siyasi diyaloğun teşvik edilmesine katkı sunulacak.

-Güvenli insani erişimin sağlanması ve tüm ihtiyaç sahiplerine acil olarak yardım ulaştırılması için taraflara önlem alma çağrısı yapılacak.

-Libya Ortak Çalışma Grubu kurulması ve görüşmelerin bir sonraki turunun en kısa zamanda Moskova'da yapılması konusunda çalışma yapılacak.

Açıklamada Rus Dışişleri, 8 Ocak'ta İstanbul'da Libya'daki gerilimin azaltılmasına ve siyasi sürecin teşvik edilmesine yönelik bir inisiyatif alan Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Rusya ve Türkiye'nin görüşmeler sırasında Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne, ayrıca BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerine mutlak bağlılıklarını teyit ettiklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 20:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER