Rusya: Suriye'deki askeri havaalanına İsrail saldırdı/ İsrail: Yorum yok

Rusya, saldırıyı İsrail’in düzenlediğini açıklarken, İsrail konuya ilişkin yorum yapmadı

Rusya: Suriye'deki askeri havaalanına İsrail saldırdı/ İsrail: Yorum yok

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, Suriye’nin Humus şehri yakınlarındaki bir hava üssüne füze saldırısı yapıldığını bildirdi.

SANA’nın haberine göre, Humus şehri yakınlarındaki T-4 hava üssü yakınlarında patlama sesleri duyuldu.

Haberde, Palmira antik şehri yakınındaki askeri üsse yönelik füze saldırısı düzenlendiği ve Suriye hava savunma sistemi tarafından 8 füzenin havada infilak ettirildiği duyuruldu. Buna karşın üssün vurulduğu, ölü ve yaralılar olduğu ifade edildi.

Suriye Devlet Televizyonu saldırının Amerika tarafından düzenlenmiş olabileceğini iddia etti.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

Basına bilgi veren Pentagon Sözcüsü Christopher Sherwood, Amerika'nın şu aşamada herhangi bir füze saldırısı düzenlemediğini açıkladı.

RUSYA: İSRAİL SALDIRI DÜZENLEDİ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'nin merkezinde yer alan T-4 ismiyle de anılan Tayfur askeri havaalanına İsrail uçaklarının Lübnan'ın hava sahasından saldırdığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Suriye'nin hava savunma sistemleri İsrail uçaklarından fırlatılan 8 füzeden 5'ini vurdu, askeri havalananına sadece 3 füze isabet etti.

'İSRAİL, T-4 HAVAALANA LÜBNAN TOPRAKLARINDAN 8 GÜDÜMLÜ FÜZE FIRLATTI'

 Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 "9 Nisan'da (TSİ) 03.25 ila 03.53 saatleri arasında İsrail hava güçlerine ait iki F-15 uçağı Suriye'nin hava sahasına girmeden, T-4 havaalanını Lübnan topraklarından sekiz güdümlü füze fırlattı. Güdümlü füzelerden beşi Suriye'nin hava savunma sistemleri tarafından imha edildi."

 İsrail uçaklarından fırlatılan diğer üç füzeninse askeri havaalanının batı yönünde yer alan kısmına isabet ettiği belirtilen açıklamada, söz konusu saldırıda Suriye'deki Rus askeri danışmanların ölmediği ya da yaralanmadığını kaydedildi.

 İSRAİL: YORUM YOK

 Öte yandan Reuters haber ajansı, İsrailli askeri bir sözcünün, Rusya'dan yapılan bu açıklama karşısında 'hemen verilecek bir cevabı olmadığını' söylediğini aktardı.

 Rusya'daki İsrail Büyükelçiliği'nin basın ataşesi Alex Gandler ise Sputnik'e yaptığı açıklamada "Yorum yok" ifadelerini kullandı.

 El mayadin televizyonu ise havaalanına saldırı sırasında İsrail'e ait bir gözlem uçağının bölgede görüldüğünü belirtmişti.

 Askeri hava üssüne düzenlenen ve birden fazla kişinin ölümüne sebep olduğu belirtilen saldırının ardında ABD'nin olduğundan şüpheleniliyordu.

 Zira Suriye'nin Duma bölgesinde Suriye ordusu tarafından kimyasal bir saldırı düzenlendiğine ilişkin iddiaların ortaya atılması ardından ABD Başkanı Donald Trump, sorumluların 'ağır bir bedel ödeyeceği' ifadelerini kullanmıştı.

 Nitekim ABD Deniz Kuvvetleri, Suriye hükümetinin İdlib'de kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialar üzerine Nisan 2017'de bu ülkedeki El Şayrat hava üssüne füze saldırısı düzenlemişti. Bu, ABD'nin Suriye ordusunu ilk doğrudan hedef alışı olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 17:07

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 3 yıl Önce

He he evet inandım

SIRADAKİ HABER