Rusya: Kürtlerin Suriye'deki siyasal sürece katılımları için her şeyi yapıyoruz

Zaharova, Soçi'de düzenlenecek Suriye konulu kongreye Kürtlerin davet edildiğini yineledi

Rusya: Kürtlerin Suriye'deki siyasal sürece katılımları için her şeyi yapıyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, Türkiye’nin Afrin operasyonu ve Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Zaharova, Türkiye'nin Afrin operasyonunu da 'yeni ve tehlikeli bir meydan okuma' olarak niteledi.

Zaharova, "Suriye toplumunun birliğini yeniden sağlama girişimleri, yeni ve tehlikeli meydan okumalarla karşı karşıya. Türk ordusunun Suriyeli muhalif birliklerle askeri operasyon düzenlediği Efrin'de de bu durum yaşanıyor" diye konuştu.

Kürt sorununu Türkiye'yle tartışmayı sürdürdüklerini ifade eden Zaharova, Kürtlerin Suriye'deki siyasal sürece katılmasını sağlamak için gereken her şeyi yaptıklarını savundu.

Zaharova ayrıca, Soçi'de düzenlenecek Suriye konulu kongreye Kürtlerin davet edildiğini de tekrarladı.

Zaharova haftalık basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru karşısında, “Rusya, (Kürt sorununu Türkiye’yle) elbette konuşuyor. Bunu, hem (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov hem  de diğer Rus yetkililer yapıyor. Birkaç yıldır Kürt siyasi güçlerin Suriye’deki siyasal sürece dahil edilmesi için gereken her şey yapılıyor” dedi.

Tamamen Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin hazırlıklarına odaklandıklarını kaydeden Zaharova, “Kürt temsilcilere (kongre için) davetiye gönderildi. Yanıtı artık onlarda aramak gerek. Davetiyeyii kabul edip etmemek ve dolayısıyla bu formata (kongreye) aktif bir biçimde katılmayı kabul edip etmemek onların cevabını bulması gereken bir soru” dedi.

Daha önce çeşitli Kürt temsilciler, Rusya’yı, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği operasyona ‘göz yummakla’ suçlayıp bu nedenle Soçi’deki kongreye katılmayacaklarını söylemişti.

'BENİM İZLENİMİME GÖRE KÜRT HALKI ANCAK UYGUN VE GEREKLİ OLDUĞUNDA KULLANILIYOR'

Zaharova, Kürtlerin Suriye’deki rolüne ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi: “Kürt faktörü, Batılı partnerlerimiz tarafından da dahil olmak üzere, yıllardan beri kullanılıyor. Fakat bu Kürtlerin yararına olacak şekilde yapılmıyor. Benim izlenimime göre, Kürt halkı ancak uygun ve gerekli olduğunda kullanılıyor.”

Bu arada Zaharova daha önce de Rusya’nın girişimi ile Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek kongre için 1600 Suriyeliye davet gönderildiğini söylemişti. Hem Suriye hükümetinden hem de muhaliflerden temsicilerin davet edildiği kongrede, ülkenin yeni anayasasının tartışılması bekleniyor.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 10:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER