Rusya: Kürtlerin katılımı olmadan Suriye'de kapsamlı çözüm olamaz

Harçenko, Suriye’deki çözüme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Rusya: Kürtlerin katılımı olmadan Suriye'de kapsamlı çözüm olamaz

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Botsan-Harçenko, Suriye’deki çözüme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aleksandr Botsan-Harçenko, Suriye krizinde tam kapsamlı çözümün ancak Suriyeli Kürtlerin çözüm sürecine dahil edilmesi halinde sağlanabileceğini söyledi.

'KÜRTLERİN KATILIMI OLMADAN KAPSAMLI ÇÖZÜM OLMAZ'

Rusya'nın bu konudaki pozisyonunun değişmediğini ve Ankara ile bu meseleyi konuştuklarını söyleyen Rus yetkili, "Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteriyor ve o bölgede bir faktör konumundalar. Kürtlerin katılımı olmadan Suriye'de tam kapsamlı bir çözüm bulmak ve bunu uygulamak mümkün gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan PKK ile YPG'yi terörist örgütler olarak görmediklerini açıklayan Harçenko, "Rusya'da bu örgütler resmi olarak teröristler listesinde değil. Bu bir gerçek, durum böyle. Bunun yanında her somut olayı, faillerin suç düzeyine ilişkin araştırma sonuçlarına bağlı olarak terör eylemleri olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Aleksandr Botsan-Harçenko, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceğiyle ilgili konunun Rusya ve Türkiye arasında diyalogu geliştirmeyi engellemediğini söyledi.

Botsan-Harçenko, Rusya ve Türkiye arasında Suriye'deki duruma ilişkin birçok fikir ayrılığının bulunduğunu ancak Moskova ve Ankara'nın Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

'TERÖRLE MÜCADELE ALANINDA YOĞUN BİR İLETİŞİM KURULDU'

Rusya ve Türkiye arasında terörle mücadele alanında yoğun bir iletişim bulunduğunu belirten Botsan-Harçenko, "İki ülkeni istihbarat servisleri ve orduları, terörle mücadele konusunda verimli, etkili ve yoğun bir iletişim kurdu. Normalleşme süreci devam ediyor, elde edilen sonuçları görüyoruz ve bundan memnunuz. Ancak memnuniyet henüz yüzde 100 değil" dedi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 17:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER