Rusya: Kürtler, Soçi'ye davet edilenler listesinde

Lavrov, Kürtlerin Soçi'de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne (SOÇİ) davet edilenler listesine alındığını da açıkladı

Rusya: Kürtler, Soçi'ye davet edilenler listesinde

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürtlerin Soçi'de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne (SOÇİ) davet edilenler listesine alındığını da açıkladı.

Lavrov, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunduklarını belirtti.

Lavrov ayrıca, ABD'yi, Kürtleri Şam ile diyalog kurmamak konusunda ikna etmeye çalışmakla ve Kürtler arasında ayrılıkçı duyguları teşvik etmekle itham etti.

ABD'nin Suriye'nin Türkiye sınırındaki bölgelerini ele geçirme politikasını sürdüğünü savunan Lavrov, "ABD'nin bu ülkedeki eylemleri ya buradaki durumu anlamadığını ya da bilinçli bir provokasyon yürüttüğünü gösteriyor" dedi.

Lavrov, dün Kommersant gazetesine verdiği röportajda da Türkiye'nin Afrin Harekatı ile ilgili  "Suriye'de ABD'nin tek taraflı eylemleri Türkiye'yi kızdırdı" ifadelerini kullanarak şunları söylemişti:

"Birçok siyaset uzmanı niçin endişe ettiğimizi soruyor ve şöyle diyor: Bırakın ABD, İran ya da Türkiye'yi çılgına döndüren tek taraflı eylemleri yaptığı Suriye gibi ülkelerde anlaşma yetersizliğini, dış ilişkilerdeki yıkıcı rolünü ispatlayadursun."

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise, Türkiye’nin yürüttüğü Afrin operasyonu konusunda Türkiye ve Suriye ile kontak halinde olduklarını söyledi. Peskov, ABD’nin Suriye’de provokasyon yaptığını iddia etti.

Kaynak: Cumhuriyet

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Can
Can - 2 yıl Önce

al socini uygun bir yerine sok. kalles rusya

efrin
efrin - 2 yıl Önce

s..... gitt..

Sora
Sora - 2 yıl Önce

önce ihanet et sonra da kürtleri kandirmak icin diline bal sür. eger kürtlerde seref varsa sizin gibi alcaklara güvenmez artik

baran özde
baran özde - 2 yıl Önce

soçi'yi rusya bir yerine sok.. aşağılık kalleşler, hainler.. siz ki halkları kırmak için masada satıp almaya alışkınsınız.. siz insan değilsiniz.. putin..

neçirwan
neçirwan - 2 yıl Önce

Ezilen kürt halkını anlamak için emperyalist,demokrat,sağcı,solcu olmaya gerek yok.insan olmak yeterlidir

SIRADAKİ HABER