Rusya: Kürtler ikinci Cenevre Konferansına katılmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik açıklamalar...

Rusya: Kürtler ikinci Cenevre Konferansına katılmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kürtlerin Suriye’de barışın sağlanması için gerçekleştirilmesi planlanan ikinci Cenevre Konferansı’na katılması gerektiğini duyurdu. Bakanlık Kürtlerin katılımının ayrılıkçılık değil ortak bir ülkede yaşama isteğini gösterdiğini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye’de Kürtler ile aşırı dinci gruplar arasında yaşanan çatışmaların ardından PYD’nin başını çektiği Kürt grupların Cenevre’de yapılması planlanan ikinci konferansa katılması gerektiğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamada Kürtlerin ayrı bir grup olarak konferansa katılım istemelerinin ayrılıkçılık olarak değerlendirilemeyeceği aksine bu durumun Kürtlerin birleşik bir ülkede yaşama isteğini gösterdiğini kaydetti.

Açıklamada Rusya’nın Suriye Kürtlerinin birleşik, bağımsız ve demokratik bir ülkede yaşama isteklerini anladığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz gün de çete gruplarının saldırılarını “kanlı bir provokasyon” olarak nitelendirmiş ve Rojava’da yaşanan katliamların ardında ‘uluslararası terörist gruplar’ın olduğunu ifade etmişti.

Rusya’nın Cenevre konferansına ilişkin açıklamaları, Suriye’de çatışmaların durdurulmasına ilişkin uluslararası alanda çabaların arttığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov ile ABD’li meslektaşı John Kerry arasında, Cenevre Konferansı konulu birden fazla telefon görüşmesi gerçekleşti. 26 Temmuz tarihinde de New York’ta BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi gayrı resmi bir toplantıda Cenevre konferansını tartıştı.

Cenevre’deki konferansa Suriye hükümeti herhangi bir ön koşul olmadan katılacağını duyururken bu konuda esas engel ülkedeki muhalif gruplardan kaynaklanıyor. Muhalifler, yeni Suriye’nin oluşturulması yönündeki tüm girişimlerden Beşar Esad ve ona yakın isimlerin dışlanmasını istiyor.

CENEVRE KONFERANSININ ÖNEMİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Al Nusra Cephesinin Kürtlere dönük saldırılarının Cenevre’deki 2. Uluslararası konferansın önemini artırdığını açıkladı.

Rusya ve İtalya dışişleri ve savunma bakanları arasında yapılan görüşmenin ardından basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2. Cenevre konferansının geciktirilmesinin Suriye’de siviller arasında kayıpların artmasına yol açacağını belirtti. Bakan, Suriye resmi hükümetinin konferansa önkoşulsuz olarak heyet göndermeyi kabul ettiğini anımsattı.

Öte yandan İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, görüşmede Suriye ihtilafından çıkışın askeri değil, diplomatik olması gerektiğinin kaydedildiğini aktardı.

Suriye’nin kuzeyinde Al Nusra Cephesi militanlarının 100’ü aşkın çocuk dâhil 450 sivili katlettiği duyurulmuştu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2013, 10:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER