Rusya Golan Tepeleri'ne asker gönderiyor

Golan Tepeleri’ndeki İsrail işgali, Suriye ile İsrail’in fiilen savaş halinde olmasının en temel sebebi

Rusya Golan Tepeleri'ne asker gönderiyor

Rusya, Suriye ordusunun geçen hafta İsrail sınırındaki silahlı gruplardan geri aldığı Golan Tepeleri'ne askeri polis konuşlandıracak.

Suriye’deki iç savaş konusunda kritik bir gelişme yaşandı. Beşar Esad yönetiminin en güçlü müttefiki Rusya, Suriye-İsrail sınırındaki Golan Tepeleri’ne askeri polis konuşlandıracağını açıkladı. Haberi, Interfax ajansı duyurdu.

1967 savaşından bu yana İsrail işgali altında olan Golan Tepeleri’nin Suriye tarafı, yakın zamana dek silahlı grupların kontrolündeydi. Suriye ordusu, bölgeyi geçen hafta geri aldı.

İSRAİL, ‘SINIRDA İRAN VARLIĞININ ENGELLENMESİNİ’ İSTEMİŞTİ

Açıklamanın, Rusya ile İsrail arasında yapılan bir dizi görüşmenin ardından gelmesi dikkat çekti. İsrail hükümetinin, Rusya’dan ‘Suriye sınırında İran varlığının engellenmesini’ istediği biliniyor.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman bu haberden kısa süre önce, ‘Beşar Esad’ın Suriye’deki merkezi yönetiminin devam edeceği’ yönünde bir açıklama yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

Golan Tepeleri’ndeki İsrail işgali, Suriye ile İsrail’in fiilen savaş halinde olmasının en temel sebebi.

Bu sorunu çözmek için 2000’li yılların ortalarında Türkiye’nin arabuluculuğunda bir müzakere süreci başlatılmış ancak görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Kaynak: Gazete Duvar 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 23:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER