Rusya'dan Trump'a füze yanıtı

'Akıllı füzelerin meşru hükümetlere değil, teröristlere doğru uçması gerekir'

Rusya'dan Trump'a füze yanıtı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya'ya akıllı füze uyarısında bulunduğu açıklamaya yanıt veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 'akıllı füzelerin meşru hükümetlere değil, teröristlere doğru uçması gerektiğini 'ifade etti.

Facebook hesabından açıklama yapan Zaharova, "Akıllı füzelerin, birkaç yıldır kendi topraklarında uluslararası terörle mücadele eden meşru hükümete doğru değil, teröristlerin bulunduğu tarafa doğru uçması gerekir" diye yazdı.

Zaharova açıklamasında Suriye'ye yönelik olası bir füze saldırısının, Doğu Guta'nın Duma ilçesinde kimyasal saldırı düzenlenmediğini doğrulayan kanıtları ortadan kaldırma girişimi olabileceğini de ima etti.

Rus sözcü "Peki, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarına akıllı füzelerin kimyasal silah kullanımına ilişkin tüm kanıtları imha edebileceği uyarısı yapıldı mı? Yoksa tüm bu düşüncelerin amacı, akıllı füze saldırısıyla provokasyonun izlerini ortadan kaldırmak ve OPCW uzmanlarının kanıt niteliğinde arayacağı bir şey bırakmamak mı?" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin daha önce 'ABD'nin Suriye'ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya'nın bu füzeleri vuracağı ve fırlatıldıkları yeri hedef alacağı' açıklamasını yapmıştı. Buna yanıt veren Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Rusya Suriye'ye gönderilen her füzeyi, tüm füzeleri vurma yemini ediyor. Hazır ol Rusya, çünkü (füzeler) gelecek, şirin, yeni ve 'akıllı!' olacaklar" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 23:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER