Rusya'dan Sur ve Cizre için çarpıcı açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova "Aktarılan bilgiye göre sadece bir binada 150 kişi diri diri yakılmış. Bu vahşet çarpıcı bir etki yaratıyor" dedi

Rusya'dan Sur ve Cizre için çarpıcı açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Sur ve Cizre’deki insan hakları ihlallerine ilişkin bir açıklama yayınladı. Zaharova, uluslararası mekanizmaların çalıştırılarak bölgede önyargısız ve objektif bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin güneydoğusundaki insan hakları ihlallerinin titizlikle soruşturulması yönünde çağrı yaptı.

Zaharova, uluslararası toplumun dikkatinin bu olaylara çekilmesi konusunda İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara büyük görev düştüğünün altını çizdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayımlayan Zaharova şu ifadeleri kullandı:

“Russia Today (RT) televizyonunun Türk ordusunun yürüttüğü sözde terörle mücadele operasyonlarıyla ilgili hazırladığı materyalleri dikkatli bir şekilde inceledik. Özellikle Sur ve Cizre’de elde edilen görüntüler ve görgü tanıklarının sunduğu kanıtlardaki vahşet çarpıcı bir etki yaratıyor.

"SADECE 1 BİNADA 150 KİŞİ DİRİ DİRİ YAKILDI"


“Aktarılanlara göre, sadece bir binada yaklaşık 150 kişi diri diri yakıldı. Şırnak’ta yaklaşık 500 sivil öldürüldü. Kitlesel insan hakları ihlallerine ilişkin her bilginin ve belgenin titizlikle soruşturulması gerektiğini düşünüyoruz.

"ULUSLARARASI MEKANİZMALAR DEVREYE GİRMELİ"


“Soruşturmanın yürütülmesi için uluslararası prosedürler ve mekanizmalar mevcut. Önemli olan, bu prosedür ve mekanizmaların önyargısız ve objektif bir şekilde harekete geçirilmesidir.”


Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 20:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

nerdesin rusiya

SIRADAKİ HABER