Rusya'dan muhalif lider Navalni için Almanya'ya protesto notası

Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin zehirlenmesi, Rusya ve Almanya arasındaki gerginliği artırıyor

Rusya'dan muhalif lider Navalni için Almanya'ya protesto notası

Rusya, muhalif Aleksey Navalni’nin zehirlenmesiyle ilgili kendisine yöneltilen suçlamalardan ötürü Almaya’ya protesto notası verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rus muhalif Navalni’nin zehirlenmesi iddiasıyla ilgili Almanya’nın Moskova Büyükelçisi Geza Andreas von Geyr’in bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

RUSYA’YI İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASI 

Almanya’nın Rusya’yı uluslararası alanda “itibarsızlaştırmaya” çalıştığı savunulan açıklamada, “Rus vatandaşı Navalni’nin hasta olması ve tedavi görmesi ışığında Alman hükümetinin Rusya’ya yönelik asılsız suçlamaları ve ültimatomları nedeniyle büyükelçiye protesto notası verildi” ifadesi kullanıldı.

Rus Başsavcılığının konuyla ilgili Almanya’ya 27 Ağustos’ta başvuruda bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Navalni’nin biyokimyasal tahlil sonuçlarına ilişkin bilgilerin verilmesi gerektiği vurgulandı.

Bunun yapılmamasının ikili ilişkileri kötü şekilde etkileyeceği vurgulanan açıklamada, “Almanya ve NATO ile Avrupa Birliği müttefikleri, böyle bir siyasetin oluşturacağı sonuçlardan sorumlu tutulacak” ifadesine yer verildi.

NOVIÇOK’LA ZEHİRLENDİ

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos’ta uçağa binen Navalni’nin uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsk’taki hastaneye kaldırılan Navalni’nin çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. 44 yaşındaki Navalni, 22 Ağustos’ta Omsk’tan özel bir uçakla tedavi için Berlin’deki Charite Hastanesi’ne nakledilmişti.

Charite Hastanesi, Navalni’nin sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan uyandırıldığını 7 Eylül’de bildirmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Navalni’nin sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen Navalni, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 17:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER