Rusya'dan birçok ülkenin diplomatlarını sınır dışı etme kararı

Rusya, İngiltere'deki 'Skripal vakası' yüzünden Rus diplomatları sınır dışı kararı alan ülkelerin bu adımlarına karşılık verdi

Rusya'dan birçok ülkenin diplomatlarını sınır dışı etme kararı

Rusya, İngiltere'deki 'Skripal vakası' yüzünden Rus diplomatları sınır dışı kararı alan ülkelerin bu adımlarına karşılık verdi. Bir dizi Avrupa ülkesinin diplomatlarının ülkeden gönderilmesi kararı alındı.

Önce İtalya ve Finlandiya Dışişleri Bakanlıkları'ndan yapılan açıklamalara göre Rusya, Skripal vakası nedeniyle sırasıyla 2 ve 1 Rus diplomatı sınır dışı eden bu iki ülkenin aynı sayıda diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ardından aynı şekilde hareket eden diğer ülkelerin diplomatlarını da sınır dışı etme kararı aldı.

Moskova'nın sınır dışı edeceği diplomatların sayısı şöyle:

İtalya: 2 diplomat
Finlandiya: 1 diplomat
Polonya: 4 diplomat
Litvanya: 3 diplomat
Hollanda: 2 diplomat
Letonya: 1 diplomat
İsveç: 1 diplomat
Estonya: 1 askeri ataşe
Çekya: 3 diplomat

Rus Dışişleri, Skripal vakasında Rusya'ya karşı düşmanca tutum sergileyen ülkelerin büyükelçilerini karşı tedbirleri bildirmek üzere bakanlığa çağırmıştı.

Bakanlığın çağrısında İtalya, Polonya, Hollanda, Arnavutluk, Romanya, Ukrayna, Çekya, Belçika, Letonya, Litvanya, Makedonya, Hırvatistan, İsveç, Danimarka, Yunanistan, İrlanda ile Avustralya ve Kanada da dahil 15 ülkenin büyükelçilerinin yer aldığını bildirilmişti.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER