Rusya Çerkes aktivistleri rahat bırakmıyor

Bir gözaltı daha yaşandı…

Rusya Çerkes aktivistleri rahat bırakmıyor

2014 Soçi Kış Olimpiyatları nedeniyle güvenlik tedbirlerini en üst seviyede tutan ve tüm Kuzey Kafkasya'da olağanüstü uygulamalar ile bölgeyi adeta askeri karantina bölgesi haline getiren Rusya, dün ''Soçi olimpiyatları ile ilgili bilgi ve haber paylaşan'' Krasnodar Adığe Xase (Krasnodar Çerkes Derneği) başkanı Asker Sokht'ı gözaltına alarak Çerkes diyasporasının dikkatini yeniden bölgeye çekti. Asker Sokht'ın bugün öğleden sonra mahkemeye çıkarılacağı açıklandı.

Rusya Federasyonu, olimpiyatlar öncesinde; Acmuj Hilmi, Çej Ruslan, Khuade Adnan ve İbrahim Yağan gibi çok sayıda Çerkes aktivisti ''olimpiyatlara muhalefet ettikleri'' gerekçesiyle gözaltına almış, Türkiye başta olmak üzere Çerkeslerin yaşadığı çok sayıda ülkede Rusya aleyhine gösteri ve basın açıklaması yapılmıştı.

Olimpiyatların başladığı 7 Şubat tarihinde, Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardey Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik'te Çerkes aktivistler büyük bir protesto eylemi gerçekleştirmiş ve bütün eylemciler gözaltına alınmış, eylemcilerin araçlarının plakaları sökülerek araçlarına el konulmuştu.

Türkiye'deki Çerkes aktivistlerden Tsey Murat Yalçın son gözaltı olayı üzerine; ''Kuzey Kafkasya'da yaşayan halktan tükürük örneklerinin alınması, bölgede yaşayan halkın yetkililerce farklı yerlerde geçici yerleşime zorlanması, bölge insanlarının seyahat özgürlüklerinin kısıtlanması, sabahın erken saatlerinde aktivistlerin göstermelik nedenlerle gözaltına alınması ve bu aktivistlerin başka suçlarla ilişkilendirilmeye çalışılması gibi değişik yöntemlerle Rusya bölgenin yerli haklarına gözdağı veriyor ve bölgeyi baskıcı uygulamalarla yerli halk için yaşanmaz hale getiriyor. Başta Türkiye'de yaşayan Çerkesler olmak üzere, tüm Çerkes diyasporası bu gelişmeleri dikkatlice takip ediyor ve her zaman olduğu gibi bu sindirme politikalarına karşı dik duruyoruz. Kuzey Kafkasya'daki gelişmeleri anında takip ediyoruz, sosyal medyada ve basında durumu protesto etmeye hazırlanıyoruz. Çerkes aktivistler asla yalnız değildir ve yılmayacağız. Onların yanında olmaya devam edeceğiz'' açıklamasını yaparak gelişmeleri takip ettiklerini vurguladı. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2014, 20:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
y.dogbay dinc
y.dogbay dinc - 6 yıl Önce

rusya'da tutuklanmak icin icinde Soci kelimesi bulunan bir cumle kurmak yetiyor. Korler sagirlar birbirini agirlar konseptli bir dunyada yasadigimizdan hic bir ulke sen ne yapiyorsun putin diyemiyor . hepsinin bir kirli sayfasi var cok yazik. Soht Askerin bir an once ozgurlugune kavusmasini diliyorum:((

SIRADAKİ HABER