Rusya: Ankara’nın Kürtlere yönelik eylemleri medeni değil

Zaharova, Moskova'da haftalık basın toplantısında konuştu

Rusya: Ankara’nın Kürtlere yönelik eylemleri medeni değil

Zaharova, Ankara'nın, Türkiye'deki Kürtlere yönelik eylemlerinin 'normal' ve 'medeni' olmadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'da haftalık basın toplantısı düzenledi.

Rus sözcü, Cenevre'de ikinci turu 14 Mart'ta başlayacak olan Suriye görüşmelerinin Rus moderatörünün Doğu Bilim Enstitüsü Başkanı Vitaliy Naumkin olacağını açıkladı.

'TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE GEÇİŞLERİ ULUSLARARASI GÖZLEMCİLER DENETLESİN'

Zaharova, Türkiye ve AB'nin göçmenlerle ilgili anlaşmasından endişe duyduklarını söyledi ve bu anlaşmanın sığınmacılarının haklarını 'göz ardı ettiğini' belirtti.

Ankara'ya Türkiye-Suriye sınırındaki kapılara uluslararası gözlemci davet etmesini tavsiye ederek, "IŞİD'e silah gönderildiği bir mitse, Türkiye'nin saklayacak neyi var? Bundan (sınıra gözlemcilerin yerleştirilmesinden) basit ne olabilir? Türk tarafının bu tavsiye hakkında ne düşündüğünü duymak isterdim" diye konuştu.

'BELKİ DE ABD'LİLER RUSYA'NIN DÜNYA HARİTASINDAKİ YERİNİ BİLMİYOR'

ABD'deki başkanlık seçimleri kampanyasında Rusya'nın adının sürekli olarak anılmasına anlam veremediklerini ifade eden Zaharova, "Rusya ABD için hiçbir zaman tehdit oluşturmadı, hiçbir zaman da oluşturmayacak.

"Belki de tüm bunlar bazılarının Rusya'nın ve ABD'nin (haritadaki) yerini bilmemesinden kaynaklanıyor. Zira ABD sınırına yok yakınmışız ve çok ciddi bir tehditmişiz gibi davranıyorlar. Başkanlık seçimleri kampanyasını Rusya olmadan götüremez misiniz? Biraz da bizsiz yapın" diye konuştu.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 17:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
faruk
faruk - 5 yıl Önce

kürdistan teslim olmaz

SIRADAKİ HABER