Rusya: ABD'nin hedefi Rusya'da rejimi değiştirmek

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'dan ABD'nin 'yaptırımları'na ilişkin açıklama...

Rusya: ABD'nin hedefi Rusya'da rejimi değiştirmek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin kendilerine yönelik yaptırımlarla ülkesinde rejimi değiştirmeyi hedeflediğini savundu.

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Duma'da milletvekillerine hitap eden Ryabkov, "Rusya'da sosyal ve ekonomik sıkıntılar yaratarak gücün el değiştirmesini istiyorlar" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Ryabkov, Batı ile ilişkilerin normalleşmesinin de 'yıllar alabileceğini' söyledi.

RUSYA'YA YAPTIRIMLAR

ABD ve Avrupa Birliği Rusya'nın finans, savunma sanayii ve enerji gibi stratejik öneme sahip sektörlerine bir dizi yaptırım uyguluyor. Gerekçe ise Rusya'nın Ukrayna'daki krize müdahale ederek ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıları desteklediği iddiası.

Rusya bu iddiaları reddetmeye devam ediyor ve Ukrayna'da asıl uluslararası hukuku ihlâl edenin Batılı ülkeler olduğunu savunuyor.

GERİLİM TIRMANIYOR

Ryabkov'un sözleri son dönemde Washington ve Moskova arasında tonu giderek sertleşen karşılıklı açıklamaların sonuncusu oldu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kasım ayı sonunda Ukrayna'nın başkenti Kiev'i ziyareti sırasında "Rusya'nın davranışları varolan tüm uluslararası hukuk prensiplerini ihlâl ediyor" demişti.

Rusya'nın yanıtı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan gelmişti.

Lavrov, "Batı Ukrayna'da her tür yöntemi kullanıyor. Ekonomik baskı, istihbarat ağı oluşturmak, aracı devletler kullanmak. Bunun adı savaş değil de ne?" diye sormuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 14:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER