Rusya: ABD masalı bıraksın, IŞİD'in eline düşürdüğü Toyota'lara baksın

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova ‘Suriye'de terörizmin tırmanmasının nedeni Esad değil’ dedi

Rusya: ABD masalı bıraksın, IŞİD'in eline düşürdüğü Toyota'lara baksın

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Suriye'deki hava operasyonları ve Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi'nin önceki gün açıkladığı MH17 raporuyla ilgili konuştu.

Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemeyi bırakması gerektiği yönündeki açıklamalara yanıt verdi:

''Rusya'nın Esad'ı desteklememesi gerektiği yönünde açıklamalar duyuyoruz. Zira Suriye'de terörizmin tırmanmasının nedeni Esad'mış. Esad'ı destekleyip desteklemediğimizle ilgili daha önce bir dizi açıklama yaptık. Biz Esad'ı desteklemiyoruz. Ancak bizim için Suriye'nin devlet bütünlüğünün korunması önemli.''

'TERÖRİSTLERİN İSTEKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK DEĞİLİZ'

''Esad giderse terör olaylarının da düşüşe geçeceğini söylüyorlar. Zira onlara göre IŞİD özellikle Esad yüzünden savaşıyormuş'' diyen Zaharova, ''Bu mantık sizi tam da teröristlerin istediklerinin gerçekleşmesine götürür. Bunu başka şekilde yorumlamak mümkün değil" ifadelerini kullandı.

'MASALI BIRAKIN, IŞİD'İN ELİNE DÜŞÜRDÜĞÜNÜZ TOYOTA'LARA BAKIN'

ABD'nin, Rusya'nın IŞİD hedeflerine denizden fırlattığı roketlerin başka ülkelerin topraklarına düştüğü yönünde 'masallar üretmek' yerine IŞİD'in eline düşürdüğü Toyota arazi araçlarına odaklanması gerektiğini söyledi:

"Herkes IŞİD militanları ve terörist grupların elinde nasıl bu kadar fazla Toyota marka arazi aracı olduğunu, bu araçları nereden bulduklarını soruyor. Bu sorunun yanıtını ne IŞİD'in kontrolündeki bölgelerde ne de Japonya'da aramak gerek. Bunu herhalde kimse beklemiyordu ancak Toyota marka bu arazi araçları Suriye'ye ABD'li ve İngiliz meslektaşlarımız tarafından gönderilmiş."

'SMDK OTORİTESİNİ KAYBEDİYOR'

Diğer taraftan Zaharova, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) etkisini kaybettiğine de değindi: ''BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın çabalarını boykot eden İstanbul merkezli Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu günden güne otoritesini ve gücünü kaybediyor. 'İstanbullu' muhaliflerin Suriye halkının 'tek ve meşru temsilcisi' olma konumunu koruyamadıkları çok açık.''

'ABD'NİN MH17 TEPKİSİNE PROPAGANDA DENİR'

Öte yandan Zaharova, dün açıklanan MH17 raporuna da değindi. Zaharova, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın rapor karşısında verdiği tepkinin kamuoyu için 'yanıltıcı' olduğunu ifade etti:

'Nedenini anlayamadığımız bu söylemin basit bir amacı var. Bir yandan insanların aklını karıştırmak istiyorlar, diğer yandan da kamuoyunda belli bir fikir oluşturmaya çalışıyorlar. Buna propaganda denir.'

Nitekim ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner dünkü açıklamasında, Hollanda'nın raporunun, ABD'nin 'uçak ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden BUK füzesiyle vuruldu' şeklindeki teorisini doğruladığını savunmuştu. Ancak Hollanda'nın raporunda füzenin hangi noktadan atıldığının belirsiz olduğu ifade edilmişti.

Kaynak: SPUTNIK

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2015, 11:39
YORUM EKLE