Rus Ortodoks Kilisesi'nden Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığına tepki

İstanbul Ekümelik Rum Patrikhanesi'ndeki toplantıda, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin, Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlık talebinin kabulü kararlaştırılmıştı

Rus Ortodoks Kilisesi'nden Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığına tepki

Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Metropolit Hilarion, İstanbul Ekümelik Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna'yla ilgili kararlarının hatalı ve yağmacı olduğunu söyledi.

Rossiya-24 televizyonuna açıklamalarda bulunan Hilarion, "Ben bu kararları tarihi değil, yağmacı olarak adlandırıyorum. Hatalı kararlar alındı ve bunun olumsuz sonuçları olacak. Bu kararları hiçbir zaman kabul edemeyiz. Sanırım, birçok yerel Ortodoks kilisesi de bunu kabul etmeyecek" dedi.

İstanbul Ekümelik Rum Patrikhanesi'ndeki toplantıda, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin, Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlık talebinin kabulü kararlaştırılmıştı.

Toplantının sonunda İstanbul Ekümelik Rum Patrikhanesi'ni temsilen gazetecilere açıklama yapan Fransa Metropoliti Emanuel, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlık (otosefal) talebine destek konusunda daha önce aldıkları kararı bugün yenileyerek, talebi uygun gördüklerini ifade etmişti.

Moskova Patriği Kirill'in Basın Sözcüsü Aleksandr Volkov da, kararın Ortodoksları böleceğini açıklamıştı.

Volkov, "Bu karar dağılmanın meşrulaştırılmasıdır. Fener Rum Patrikhanesi eylemleriyle kırmızı çizgiyi geçmekte ve Ortodoks birliğini felakete götürmektedir" demişti.

Kaynak: Sputnik

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER