Rus Genelkurmayı: Suriye ordusu üç koldan Deyr ez Zor'a ilerliyor

Rudskoy, IŞİD'in kuşatması altındaki Deyr ez Zor'un kurtarılmasının, IŞİD'in ana birliklerinin yenilgisi anlamına geleceğini vurguladı

Rus Genelkurmayı: Suriye ordusu üç koldan Deyr ez Zor'a ilerliyor

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye hükümet güçlerinin IŞİD'in kuşatması altındaki Deyr ez Zor kentine üç koldan ilerlediğini belirtti.

Basın toplantısı düzenleyen Rudskoy, "Suriye hükümet güçleri, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin desteğiyle Deyr ez Zor'a doğru üç koldan taarruz gerçekleştiriyor" dedi.

Deyr ez Zor ve çevresinin 'teröristlerin' Suriye topraklarındaki son kalesi olduğuna dikkat çeken Rudskoy, "Geri kalan terörist güçler, bu bölgeye geçiş yaptı. Elimizdeki bilgilere göre, Musul'daki militanlar ve IŞİD'in savaş kapasitesi en yüksek militanları Rakka'dan buraya sevk edildi. ABD ve müttefiklerinin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG), söz konusu militanları, üç aydan beri kontrol altına alamadı" dedi.

​'DEYR EZ ZOR'UN KURTARILMASI, IŞİD'İN ANA UNSURLARININ YENİLGİSİ ANLAMINA GELİR'

Bu arada Rudskoy, IŞİD'in kuşatması altındaki Deyr ez Zor'un kurtarılmasının, IŞİD'in ana birliklerinin yenilgisi anlamına geleceğini vurguladı.

Rus general, "Deyr ez Zor'daki kuşatmanın kaldırılmasıyla birlikte halifelik kurmaya amacı taşıyan, en nefret uyandıran terör örgütü IŞİD'in ana unsurları yenilgiye uğratılır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rudskoy, Deyr ez Zor'a kaçmaya çalışan etrafı kuşatılmış IŞİD militanlarını imha etmek için Rus uçaklarının bir günde gerçekleştirdiği sortilerin sayısının 60-70'e yükseltildiğinin altını çizdi.

Diğer taraftan Rudskoy, Halep kentinin tamamen kurtarıldığını, Suriye'nin merkezi bölgelerinin de kurtarılmak üzere olduğunu belirtti.

​Rus general, "Son bir ay içinde Suriye'de ciddi değişimler yaşandı. Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin desteğini alan Suriye hükümet güçleri, ciddi başarılar elde etti ve IŞİD'in büyük bir grubuna Suriye'nin merkezi bölgelerinde büyük kayıp yaşattı. Halep kenti, teröristlerden tamamen kurtarılırken, Suriye'nin merkezini kurtarma çalışmalarında sona yaklaşılıyor" dedi.

Rudskoy, basın toplantısında Hama'daki gelişmeleri de aktardı.

"Büyük bir militan grubu, Hama'nın Akerbat kasabasında çembere alındı" diye devam eden Rudskoy, birliklerin operasyona devam ettiğini ve kasabanın kısa süre içinde özgürlüğüne kavuşacağını vurguladı. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 13:03
YORUM EKLE