Rus Dışişleri: İngiltere, Rusya ile cepheleşmeyi tercih etti

İngiliz hükümeti 23 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıklamıştı

Rus Dışişleri: İngiltere, Rusya ile cepheleşmeyi tercih etti

İngiltere Başbakanı Theresa May'in eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya'nın Salisbury'de sinir gazıyla zehirlenmesi nedeniyle aldığı tedbirlere yanıt veren Rusya Dışişleri Bakanlığı, Londra'nın Moskova'yla cepheleşmeyi seçtiğini vurguladı.

Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, May'in Rusya'nın Skripal ve kızının zehirlenmesi olayında dahli olduğu gibi gerçekçi olmayan bahanelerle aldığı Moskova'yı 'cezalandırma' tedbirlerini 'benzeri görülmemiş seviyede bir provokasyon' olarak gördüklerini belirten Bakanlık, bu adımın iki ülke arasındaki normal diyaloğun temellerini yıktığını söyledi.

İngiliz hükümetinin 23 Rus diplomatı sınır dışı etmek de dahil ilişkilere daha ciddi zarar verme yoluna gitmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Rus Dışişleri, "Londra, soruşturmayı tamamlamak ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ndekiler de dahil uluslararası formatları uygulamak yerine Rusya ile cepheleşmeyi tercih etti. İngiliz hükümeti, bu olayın soruşturulmasında tek taraflı ve şeffaf olmayan adımlar atarak, ayrım gözetmeyen Rusya karşıtı kampanya başlatma girişiminde bulundu" ifadelerini kullandı.

Rus Dışişleri, İngiltere'ye yanıt vermek için çok fazla beklemeyeceklerini de söyledi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 12:16
YORUM EKLE