Reuters: Suriye, Rusya ve İran’ın desteğiyle Halep’e kara operasyonu başlatacak

Reuters, Suriye Ordusu’nun Halep’in tamamını geri almak için kara operasyonu başlatacağını yazdı

Reuters: Suriye, Rusya ve İran’ın desteğiyle Halep’e kara operasyonu başlatacak

Suriye Ordusu’nun İran ve Hizbullah ve Rusya’nın hava desteğiyle, Halep’i İslamcı grupların elinden almak için büyük bir kara operasyonu düzenleyeceği bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters, bölgedeki iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberde, Rusya’nın hava desteğiyle son dönemde birçok bölgede muhaliflere karşı ilerleyişini sürdüren Suriye Ordusu’nun Halep’in tamamını geri almak için kara operasyonu başlatacağını yazdı.

Reuters’a konuşan yetkililerden biri, “Büyük bir operasyon için hazırlık yapıldığı açık. Suriye Ordusu’nda büyük bir hareketlilik var. Seçkin Hizbullah askerleri ile binlerce İranlı son dönemde Suriye’ye giriş yaptı” dedi.

'BİNLERCE İRAN ASKERİ SURİYE'DE'

Suriye hükümetine yakın bir diğer kaynak da, “Halep’e operasyon kararı alındı. Binlerce İran askerinin Suriye’de olduğu artık gizli bir bilgi değil ve savaşta önemli bir rol üstlenecekler” diye konuştu.

Rusya’nın Suriye Ordusu’na verdiği askeri destek sonucu IŞİD’in büyük darbe aldığı, birçok militanın savaş bölgesinden kaçtığı ya da mühimmat yetersizliği yaşadığı belirtiliyor.

Türkiye sınırına yakın bölgedeki Halep şehri ve çevresindeki yerlerin kontrolü, Suriye Ordusu ile kente yakın kırsal alanları elinde tutan IŞİD arasında bölünmüş durumda. (SPUTNIK)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 13:43
YORUM EKLE