Reuters: ABD, Suriye'den tüm askerlerini çekmeyi değerlendiriyor

Reuters'a konuşan bir ABD'li yetkili, Suriye'den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini açıkladı.

Reuters: ABD, Suriye'den tüm askerlerini çekmeyi değerlendiriyor

ABD'nin Suriye'deki askerlerini çekmeyi planladığını iddia edildi. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada "Suriye'de IŞİD'i yenilgiye uğrattık, başkanlığım döneminde orada olmak için tek nedenim buydu" diyerek Suriye'den çekilme mesajı verdi.

Reuters'a konuşan bir ABD'li yetkili, Suriye'den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini açıkladı.

ABD'nin Suriye'de Deyrizor ve Haseke bölgeleri de dahil 15 askerî üssünün bulunduğu değerlendiriliyor.

New York Times'ta yer alan habere göre Trump'ın Suriye'den 2 bin askerini çekme hamlesi IŞİD'e karşı verilen savaşın büyük ölçüde kazanıldığını göstermeyi hedefliyor. Hükümet kaynaklarına göre resmi açıklama bugün içinde gelebilir. Pentagon ise başkanı bu kararından ABD askerleri ile işbirliği yapmış Kürt müttefiklere 'ihanet' olacağını belirterek vazgeçirmeye çalışıyor.

Washington Post'a konuşan bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, Trump yönetiminin Suriye'deki tüm ABD askerlerini geri çekmeye karar verdiğini söyledi. Kararın salı günü alındığını belirten ve ismini vermek istemeyen kaynak, kararın Suriye'deki 2 binden fazla askerin tamamını kapsadığını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "IŞİD'e karşı çok büyük bir iş yaptık. Dünyanın o bölgesinde sayıları çok az kaldı ve önümüzdeki 30 gün içinde (DAEŞ mensubu) hiçbiri kalmayacak" ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: T24 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 13:45

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER