QSD: Rakka operasyonunun 2. aşaması çok yakında başlayacak

Rakka operasyonunun 1. aşaması sonlanırken, yakında 2. aşama başlayacak

QSD: Rakka operasyonunun 2. aşaması çok yakında başlayacak

Demokratik Suriye Meclisi yöneticilerinden Rezzan Hido, YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG/ QSD), Suriye'nin kuzeyinde başlatmış olduğu Rakka operasyonunun 1. aşamasının bittiğini, çok yakın zamanda 2. aşamasının başlayacağını söyledi.

Hido, Rakka Operasyonu zaten aşamalı olacak. Operasyonun ilk aşaması şimdilik bitti çünkü hedefine ulaştı. İlk aşamayla Suluk ve Eyn İssa kasabası arasındaki engel kaldırıldı. Rakka operasyonunun 2. aşamasının da çok yakın bir zamanda başlayacak” dedi.

YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'nin 'Fırat'ın Gazabı' adıyla başlattığı Rakka operasyonu devam ederken, operasyon kapsamında şu ana kadar 550 kilometrekarelik alan IŞİD'den alındı.

Öte yandan bir çok köy de IŞİD'den alınırken, Demokratik Suriye Güçlerine bağlı uzman ekipler IŞİD tarafından evlere, araçlara ve yollara döşenmiş yaklaşık 1200 mayını ve patlayıcıyı etkisiz hale getirdi. Ancak hala mayın ve patlayıcıların temizlenmediği köyler bulunuyor.

OPERASYONUN 3. AŞAMASINDA RAKKA KENT MERKEZİNİN İÇİNE GİRİLECEK

Kobani'nin güneyindeki Eyn İssa kasabası ile Telabyad'ın güneydoğusundaki Suluk kasabasında 2 koldan başlayan Rakka operasyonunun 1. aşaması sonlanırken, yakında 2. aşama başlayacak.

Rakka'nın çevresinin tamamen kuşatılmasını amaçlayan 2. aşamadan sonra ise beklenilecek ve 3. aşamayla Rakka kent merkezinin içine girilecek. Her an başlaması beklenen 2.aşama kapsamında ABD, ağır silah ve zırhlı araçları askeri helikopterlerle Kobani ve Kamışlo kentine bıraktı.

Bırakılan araçlar askeri yük araçlarıyla operasyon bölgelerine sevk edildi. 2. Aşamanın 3 koldan; Haseke, Kobani'nin güneyi ile Telabyad'ın güneyinde, başlayacağı öğrenildi.

'RAKKA MUTLAKA ALINACAK'

Demokratik Suriye Güçleri'nin de bağlı bulunduğu 'Demokratik Suriye Meclisi' yöneticilerinden Rezzan Hido, Rakka operasyonunun çok başarılı bir şekilde gittiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Rakka operasyonu iyi gidiyor. Demokratik Suriye Güçleri Rakka operasyonunun 1. aşamasında birçok köyü ve mezrayı IŞİD'den aldı. Operasyonda onlarca IŞİD üyesi de öldürüldü. IŞİD büyük kayıplar verdi. Rakka Operasyonu zaten aşamalı olacak. Operasyonun ilk aşaması şimdilik bitti çünkü hedefine ulaştı. İlk aşamayla Suluk ve Eyn İssa kasabası arasındaki engel kaldırıldı" Rakka operasyonunun 2. aşamasının da çok yakın bir zamanda başlayacağını aktaran Hido, askeri bir mesele olduğu için hangi gün ve saatte başlayacağını söylemekten kaçındı.

Rakka'nın IŞİD'den mutlaka alınacağını dile getiren Hido, kentin alınmasıyla IŞİD'in çok büyük bir darbe alacağını kaydetti. 

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2016, 23:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER