PYD’den ABD ve Rusya'ya: Tutumunuzu netleştirin

PYD, Afrin’e yönelik hava ve kara operasyonuna ilişkin açıklama yaptı

PYD’den ABD ve Rusya'ya: Tutumunuzu netleştirin

Afrin’e yönelik hava ve kara opersayonuna tepki gösteren PYD, “Rusya ve Amerika, düşmanca bombardımana karşı tutumunu açıklamalı, tutumunu netleştirmelidir” dedi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD), TSK’nın Afrin’e yönelik hava ve kara operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre açıklamada, “Efrin halkının direnişi zafere kadar devam edecek. DAİŞ’i destekleyen ve örgütleyen Türk devleti, 2 yıldan fazla bir süredir DAİŞ’in saldırması için yol açtı, şimdi de tüm gücüyle DAİŞ ve diğer silahlı grupları güçlendirmek için hareket ediyor. Bu, halkı tarafından yönetilen Efrin’i tehdit ve bombalama yoluyla gerçekleşiyor.

Efrin, güvenliğiyle binlerce Suriyeli göçmenler için merkez olmuştu. Türk devleti kendi içinde ve dışarıda büyük bir kriz içinde yaşıyor. Başından beri Efrin’e saldırmak için bahaneler arıyor. Aslında amacı içte yaşadığı krizi dışarıya taşırmaktır. Erdoğan Efrin’i işgal planıyla herkesin dikkatlerini dağıtarak yolsuzluk dosyalarını gizlemek istiyor” denildi.

Halep’in Suriye rejimine tesliminden sonra, teslim anlaşmasının İdlib’in büyük bir kısmında devam ettiğinin vurgulandığı açıklamanın devamı şöyle:

 “Bölgedeki siyasetini doğrudan müdahale ya da çeteleri eliyle gerçekleştirmektedir. Şimdi de Efrin’i işgal etmek istiyor. Türk devletinin Efrin’e saldırıları, Rojava-Kuzey Suriye halkının Özerk Yönetim ilanının dördüncü yıldönümünde gerçekleşiyor. Özerk Yönetim, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nun temeli oldu ve Suriye krizinin çözümünde demokratik bir sistemi temsil ediyor. PYD olarak Özerk Yönetim’in 4’üncü kuruluş yıldönümünü kutluyor, Efrin’de sivillere yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bir kez daha Efrin’e saldırıdan tüm Suriye halkının zarar göreceğini vurguluyoruz. Efrin’e saldırı, bölgenin demokratikleşmesi projesine karşıdır.”

“Rusya ve Amerika, düşmanca bombardımana karşı tutumunu açıklamalı, tutumunu netleştirmelidir” denilen açıklamada, tutumlarının net olmamasının Türkiye’nin saldırısına onay verdikleri anlamına geleceği kaydedildi.

PYD, açıklamanın sonunda “Uluslararası topluma, BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi’ne yasalara ve sözleşmelere göre hareket ederek bölgeye saldırıları durdurmaları çağrısı yapıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 20:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER