Putin’den ‘Suriye Halkları Kongresi’ önerisi

Rusya Devlet Başkanı’ndan Suriye krizine yönelik yeni girişimler

Putin’den ‘Suriye Halkları Kongresi’ önerisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye krizinin IŞİD sonrası aşamasında “Suriye Halkları Kongresi” oluşturulması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen “Valday” düşünce forumunda konuşan Putin, “Temkinli de olsa çok yakında Suriye’de terörizmin üstesinden gelineceğini ve çatışmaların biteceğini düşünüyorum. Sonra ne yapılması gerektiği sorusu kendiliğinden ortaya çıkıyor. Suriye’de tam boyutlu siyasi diyalogun başlayabilmesi için bence ‘Suriye Halkları Kongresi” oluşturulmalı. Bunu kim yapacak? Bence Suriye’de çatışmasızlık bölgelerini kuran ve silahların susmasını sağlayan garantör ülkeler burada da birinci rolde olmalı. Ayrıca garantör ülkelere yine bölgedeki S.Arabistan ve Mısır gibi ülkeler de katılırsa bu kongre çok daha verimli hale gelir. Suriye’de yaşayan tüm halkların temsil edileceği bu kongre Suriye’nin yeni anayasasının temelini hazırlayabilir. Kongreyi toplayabilirsek Suriye’nin siyasi olarak yeniden yapılanmasında önemli mesafe kat etmiş oluruz” dedi.

"İSTİŞARE EDİLİYOR"

Putin'in bu önerisi, sözcüsü Dimitri Peskov'a da soruldu. Rusya'nın bu yönde bir girişimi olduğunu açıklayan sözcü, konunun tartışıldığını, zaman ve yeri için de istişarelerde bulunulduğunu sözlerine ekledi.

SAVAŞIN FİNAL ÇİZGİSİ YAKIN

Aynı forumda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da “Suriye’de IŞİD’a karşı mücadele veren tüm ilgili taraflar sayesinde krizin silahlı aşamasını bitirmenin final çizgisinde bulunuyoruz. Yeni yıla kadar krizin silahlı aşamasına nokta konabilecek gibi duruyor. Ardından yine dünya topluluğuna önemli görev ve vazifeler düşüyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN VE PUTİN, SURİYE'Yİ GÖRÜŞTÜ

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptıkları telefon konuşmasında ikili ilişkilere ve Suriye konusuna değindi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki lider arasında gece bir telefon görüşmesi gerçekleşti. İki lider, görüşmede, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yanı sıra bölgesel gelişmeler hakkında da görüş teatisinde bulundu. Başta İdlib olmak üzere Suriye'de çatışmasızlığın hayata geçirilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunan iki lider, Astana sürecini de ele aldı. Erdoğan ve Putin, bölgesel konularda da yakın iş birliği ve koordinasyon içinde olma konusunda mutabık kaldı.

İki ülke arasında ticaret, ekonomi, enerji alanlarındaki iş birliğine değinilen görüşmede, ikili ticaret hacminde bu yılın 8 ayı itibarıyla geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 21.7 artış gözlenmesinin memnuniyet verici olduğu vurgulandı.

İki lider, karşılıklı ziyaretlerin, Türkiye-Rusya arasındaki iş birliğinin daha da güçlenmesine önemli bir katkı sağladığına dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 12:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER