Putin: Suriye'nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli

Basın toplantısında son konuşmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı

Putin: Suriye'nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye zirvesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk açıklamayı yapan Putin, “3 ülke Astana sürecinde önemli aşamalar kaydettik. Toplantıda öncelikli adımlarımızı belirledik” dedi.

Suriye’deki tarafların görüşmeleri için bir platform kurulmasına karar verildiğini belirten Putin, “Suriye toplumunun bütün kesimlerinin katılabileceği bir toplantının yapılması konusunda mutabık kaldık. İran ve Türkiye’nin Ulusal Suriye Diyalog Konseyi’nin toplanması konusunda desteklerini görüyoruz” diye konuştu.

Suriye’de seçimlerin Birleşmiş Milletler çatısı altında yapılması gerektiğini söyleyen Putin, “Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli. Sayın Esad’la görüşmelerde politik krizin barışçıl yöntemlerle çözülmesini görüştük. Yaptığımız bu olumlu görüşmeler için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

RUHANİ: UMARIM ÖZGÜR SEÇİMLERE ŞAHİT OLURUZ

Putin’in ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açıklama yaptı. 3 ülkenin çalışmalarının Suriye’de barışa zemin hazırladığını belirten Ruhani, “Terörizm hiçbir ülke için araç olamaz” dedi.

Toplantıda 3 ülkenin de görüşlerini açıkça söylediğini aktaran Ruhani, “Yapılacak kongrede bütün partiler, Suriye’nin geleceği için müzakere yapacaklar. Üç ülkenin dışişleri bakanları ve genelkurmay başkanları bu kongrenin daha kolay yapılması için anlaştılar. Umuyorum ki gelecekte güvenlik ve yeni özgür bir seçimin yapılmasına şahit oluruz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında son konuşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER