Putin: Esad’la halk değil militanlar savaşıyor!

Avrupa'dan en az 600 kişinin olduğunu da açıkladı...

Putin: Esad’la halk değil militanlar savaşıyor!

Putin, Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forum çerçevesinde Almanya Şansölyesi Angela Merkel'le bir araya geldi. Ortak basın toplantısında konuşan Putin, Suriye lideri Beşar Esad'la halkın değil, militanların savaştığını söyledi.

Esad'ın kendi halkına karşı silah kullandığı yönündeki iddiaların bazı düzeltmelerle birlikte kabul edilebileceğini söyleyen Putin, "Esad'a karşı savaşanlar Suriye halkından öte militanlar. Onlar dışarıda eğitim almış, silahlandırılmış ve bir kısım terör örgütleri kanalı ile yönlendirilmiş gruplar" dedi.

Suriye'de hükümetin değişmesi yönünde karar verilmesi durumunda siyasi bir boşluk oluşacağı yönünde ciddi endişelerinin olduğuna değinen Rusya lideri, "Yani, şimdi Esad görevi bıraksa, siyasi boşluk ortaya çıkar. Kim bunu dolduracak? Muhtemelen terör örgütleri" değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Merkel'le birlikte katıldığı Forum'da yaptığı konuşmada da, ABD'nin Suriyeli muhalif gruplara silah verme yönündeki kararını endişe ile karşıladıklarını, bu silahların Rusya ya da Avrupa'da kullanılma riski bulunduğu uyarısı yaptı.

"Niçin Suriye'de yasal olmayan gruplara silah veriyoruz?" eleştirisi getiren Rusya lideri, "Eğer ABD, terör örgütü El-Kaide ile irtibatlı olarak El-Nusra'yı terör örgütü olarak tanımışsa, böyle bir muhalif gruba birileri nasıl silah verebilir? Bu silahlar nereye ulaşacak? Bunlar ne tür bir rol oynayacak?" sorusunu yöneltti.

Putin, “Esad’ın kalması mı, gitmesi mi gerekir, ne tür bir ülke yönetimi şekli seçilir” gibi konularda “Suriye halkına her hangi bir cevabı yurtdışından sizin ve bizim dayatmamız doğru olmaz” dedi.

Putin, Suriye'de muhalif gruplar içinde Rusya ve Avrupa'dan en az 600 kişinin olduğunu da açıkladı. (F5haber)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2013, 20:26
YORUM EKLE