Protestoların sürdüğü Polonya'da kürtaj yasağı ertelendi

Polonya'da muhafazakar hükümet, AYM'nin kürtaj yasağı kararını yürürlüğe koyamadı

Protestoların sürdüğü Polonya'da kürtaj yasağı ertelendi

Polonya'da iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) 2016'da parlamentodan geçiremediği kürtaj yasağı için Anayasa Mahkemesi'nden çıkarttığı ve ülke çağında protestoları beraberinde getiren karar, yürürlüğe konulmadı.

Koyu Katolik PiS hükümetine bağlı mevzuat yayın genel müdürlüğü daha önce AYM kararının 2 Kasım'da yürürlüğe gireceğini açıklamıştı ancak söz konusu tarihin geçmesine rağmen, karar resmi gazetede yayımlanmadı. Bununla ilgili sorular üzerine hükümet sözcüsü Piotr Muller "Yönetmeliklere göre, AYM kararı zamanında yayımlanmalıdır" diyerek ekledi: "Ancak şu anda hepimizin bu hüküm dolayımında huzura ve görüş alışverişine, kamuoyunun sakinleşmesine ve uzmanlar arasında tartışmalara ihtiyacı var."

Sputnik'in aktardığına göre, Başbakanlık Genel Sekreteri Michał Dworczyk de "Süregiden bir tartışma var; diyalog ve duyguların kabardığı bu zor durumla ilgili yeni konum belirlemek zaman alacak" diye konuştu. Polonya Bilimler Akademisi Hukuk Araştırmaları Enstitüsü araştırmacısı Anna Wojcik ise "Bu kesinlikle siyasi bir karar, zira AYM kararlarının gecikmeksizin resmi gazetede yayımlanması gerekir. Yayımlamayarak numara çeviriyorlar" değerlendirmesini yaptı.

DUDA'DAN YENİ KANUN TEKLİFİ 

Komünist yönetimin çöküşü sonrasının en büyük protestolarını savuşturma çabasına giren Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 'fetüsteki kalıtım bozukluğunun ölümcül düzeyde olması halinde' kürtaj hakkını yeniden tesis eden kanun teklifi önerisini getirdi.

Muhalefet, Covid-19 pandemisi gerekçesiyle parlamento oturumlarını erteleyen PiS'in böyle bir değişikliği geçirmeye yeter oy sayısının olduğuna şüpheyle yaklaştı. Mecliste azınlıktaki muhalefetin grup başkan yardımcısı Malgorzata Kidawa-Blonska, iktidarı "Sorunu nasıl çözeceklerine dair fikirleri yok, mecliste değişikliği destekleyecek kadar çoğunluğu yakalayamıyorlar, sorulara yanıt vermekten korkuyorlar" dedi.

SARAY ÖNÜNDE ÇIPLAK PROTESTO

Salı günü biri erkek, biri kadın iki protestocu cumhurbaşkanlığı sarayı önünde soyunarak hükümeti protesto etti.  Olay yerinde bulunan bir aktivist, Ania Bielawska ile Lukasz Stanek isimli sanatçıların eylemini "Bu, kadın hakları, insan hakları ve insanların onurlu şekilde muamele görme mücadelesi... Kamuoyunda saldırgan olduğu varsayılan çıplaklıkları, Polonya toplumunda bazı kişilere yapılan saldırgan muameleyi protesto etmeyi amaçlıyor" diye açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER