'Problemin kaynağı Erdoğan, çözümün parçası olamaz'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Şaban, Suriye ordusunun Halep’i alarak Türkiye sınırını güvence altına almayı hedeflediğini söyledi

'Problemin kaynağı Erdoğan, çözümün parçası olamaz'
Reuters'a konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban, Suriye'deki savaşın diplomatik çözümüne dair çok az umudu olduğunu belirterek, ‘terörizmi bitirmek istemeyen ülkeler'den gelen ateşkes çağrılarının, sahada kaybeden cihatçıları destekleme amacı taşıdığını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Halep'in kuzeyindeki Nubul ve Zehra kasabalarını cihatçılardan geri alan Suriye ordusunun ilerlemesinde herhangi bir azalma yaşanmayacağının altını çizen Şaban, amaçlarının 3,5 yıldır cihatçıların kontrolü altında bulunan kentleri ve kasabaları özgürleştirmek olduğunu kaydetti. Operasyonların kuzeyde devam edeceğini belirten Şaban, “Umarım sınırda hakimiyeti ele geçiririz ve savaşın başından beri teröristleri ülkemize yollayan Türkiye’yi durduruz” diye konuştu.

'TÜRKİYE, AVRUPA'YA ŞANTAJ YAPIYOR'

Şam'ın Türkiye sınırını kontrol altına almak istediğini, çünkü Türkiye'nin cihatçılar için ana kaynak olduğunu ve geçişlerin buradan sağlandığını savunan Şaban, ‘Osmanlı İmparatorluğu hırslarına kapılan Ankara'nın, Suriye'deki savaşın birincil sebeplerinden biri olduğunu söyledi. Şaban, Türkiye'yi, sığınmacı krizini kullanarak Avrupa'ya şantaj yapmakla da suçladı.

'SURİYE'DEKİ PROBLEM TÜRKİYE'

Şaban, "Suriye'de yaşanan şey, Türkiye'nin saldırganlığı. Bu sebepten de Avrupalı ve Batılı ülkelere içtenlikle söylemek isterim ki problemin kendisi Türkiye. Erdoğan hükümeti bir problem ve çözümün parçası olmazlar" diye ekledi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 07:34
YORUM EKLE