Polisin plastik mermi kullanımı yasakladı

İspanya polisi artık plastik mermi yerine insan hayatını tehlikeye sokmayan mermiler kullanacak

Polisin plastik mermi kullanımı yasakladı

İspanya parlamentosu şiddet olaylarında polisin kullandığı plastik mermilerin insan hayatını tehdit ettiğine karar vererek ülke genelinde bu mermilerin kullanımına yasak getirdi.

İspanya polisi artık plastik mermi yerine ondan daha yumuşak olan ve insan hayatını tehlikeye sokmayan “viskoelastik” mermiler kullanacak. Viskoelastik mermilerle denemeler yapan polisin bunda başarılı olduğu ve toplum tarafından da olumlu yorumlar aldığı ileri sürüldü. Viskoelastik mermilerin ilk olarak Katalunya ve Bask bölgesinde görücüye çıkacağı duyuruldu.

Radikal'de yer alan habere göre plastik mermilerin ucuzluğuna dikkat çeken İspanyol basını polisin kullandığı her plastik mermi için devletin ödediği miktarın 35 cent olduğuna işaret ederek bu miktarın viskoelastik mermilerde 25 euro ya kadar çıktığını belirtti. İspanya’nın Barselona kentinde 2012 yılının Nisan ayında çıkan olaylarda polisin kullandığı plastik bir merminin 28 yaşındaki İnigo Cabacas adlı bir kadının yüzüne isabet etmesi sonucu bir gözünü kaybetmişti. Bu olay İspanya’da uzun süre tartışılmıştı. Parlamento bu hafta toplanarak plastik merminin kullanımını yasakladı.  

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 20:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER