Paşinyan: Erken seçimlere gidilmesi için nisan ayında istifa edeceğim

Paşinyan, seçimlere kadar başbakan vekili olarak görevini sürdürecek

Paşinyan: Erken seçimlere gidilmesi için nisan ayında istifa edeceğim

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, haziran ayında yapılacak erken parlamento seçimleri için önümüzdeki ay anayasa gereği istifa edeceğini açıkladı. Paşinyan, seçimlere kadar başbakan vekili olarak görevini sürdürecek.

Ermenistan'ın Armavir kentinde vatandaşlarla bir araya gelen Paşinyan, burada yaptığı açıklamada "Erken parlamento seçimlerinin yapılması için nisanda istifa edeceğim. Görevi bırakmıyorum. Bu dönemde başbakan vekili olarak göreve devam edeceğim. Eğer onay verirseniz, size öncesinden daha iyi hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Aksi halde iktidarı seçtiğiniz kişiye devredeceğiz" dedi.

20 Haziran'da yapılacağı açıklananan seçimlerden önce ermenistan parlamentosunun lağvedilmesi için Paşinyan'ın istifa etmesi gerekiyor. Eğer vekiller iki oylamada yeni başbakan seçemezse, parlamento kendiliğinden feshedilmiş olacak ve seçimlere gidilecek.
Mart başında başkent Erivan'da taraftarlarının düzenlediği mitingde konuşan Paşinyan, parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusunda ekim ayında bir referandum yapmayı planladıklarını da duyurmuştu.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
dış siyaset önerisi
dış siyaset önerisi - 3 hafta Önce

madem sorun kabaca çözüldü türkiye ermenistan sınırı en kısa zamanda açılması barışı daha da kalıcı hale getirir.tabi türkieye hep dışarıda bir düşman yaratıp halkı konsolide etmeyi bırakırsa.herkes düşman iran düşman rus düşman yunan düşman kürtler düşman araplar düşman ermeniler düşman tabi bu probagandaları bu alışkanlıkları bırakabilirlermi çokta zannetmiyoruz ama aklın yolu bir ne kadar komşularla iyi ilişki bu ticari anlamda daha fazla olursa o kadar zenginlik değilse fakirliğe devam.

SIRADAKİ HABER