Parlamento işgali sonrası AB'den Iraklılara çağrı

AB Temsilcisi Mogherini, Şii lider Mukteda el-Sadr yanlılarının Irak'ta parlamento binasını basmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı

Parlamento işgali sonrası AB'den Iraklılara çağrı
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Irak parlamentosu işgalinin ardından, milletvekilleri ve halktan siyasi çıkmaza çözüm bulmaya dönük tüm çabaları desteklemelerini isterken, ülkede istikrarsızlığın daha da artabileceği uyasında bulundu.

Mogherini, Şii lider Mukteda el-Sadr yanlılarının Irak'ta parlamento binasını işgal etmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

Sputnik’in haberine göre; parlamentoya girilmesi ve Bağdat'ta yaşanan protestoların, zaten gergin olan bir ortamda istikrarsızlığı daha da artırabileceği uyasında bulunan Mogherini, demokratik sürecin bilinçli olarak kesintiye uğratıldığını ifade etti.

'ÇÖZÜM ÇABALARINI KESİNTİYE UĞRATMAYIN'

Mogherini, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"Düzenin hızlı bir şekilde yeniden sağlanması, ülkelerindeki istikrarsızlık nedeniyle uzun süredir sıkıntı çeken Irak halkı ve birçok tehlikeyle karşı karşıya olan tüm bölgenin çıkarınadır. AB, Başbakan Haydar el-İbadi ve diğer siyasi liderlerin mevcut siyasi çıkmaza bir çözüm bulmaya dönük tüm çabalarını destekliyor, tüm parlamenterlere ve halka bu çabaları kesintiye uğratmak yerine desteklemeleri çağrısı yapıyor."

AB yetkilisi, tüm Iraklılar ile bölgesel ve uluslararası aktörlerin, ülkeyi istikrara kavuşturmak için yapıcı ve demokratik ortam ile kapsayıcı bir sürecin inşasına katkı yapmalarının hayati önemde olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2016, 22:42

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER