Papua Yeni Gine'de kabile katliamı

Onlarca kadın ve çocuk öldürüldü

Papua Yeni Gine'de kabile katliamı

Papua Yeni Gine'de kabileler arasında çıkan çatışmada yaşanan bir katliamda çocukların ve hamile kadınların öldürüldüğü belirtildi.

Hela bölgesinde rakip kabileler arasında birkaç gün süren şiddet olaylarında en az 24 kişinin öldüğü bildirildi. Bazı haberlere göreyse ölü sayısı daha da fazla.

Başbakan James Marape haberi "hayatımın en üzgün günlerinden biri" diye tanımlarken, failleri bulma söz üverdi.

Ülkede, son yılların en kanlı kabile çatışmasının ardından, Hela bölgesinin Valisi Philip Undialu, Reuters'a yaptığı açıklamada "Çok üzücü bir haber" dedi ve cinayetlerin yıllardır devam eden bir husumetten kaynaklandığını söyledi.

Undialu "Daha önce yapılan bir saldırıya misilleme. Her iki saldırı da, insanların hiç beklemediği bir anda masum topluluklara karşı düzenlendi ve hepimiz şoke olduk" dedi.

Yetkililer, bölgede yıllardır toprak ve kaynak paylaşımı konusundaki tartışmalardan kaynaklanan şiddet olayları yaşandığını belirtiyor.

KABİLELER ARASI ÇATIŞMA NE KADAR YAYGIN?

Ülkenin dağlık kesimleri çok uzak. Buradaki topluluklar hala kabile gelenekleriyle yaşıyor ve bazı küçük köylerin hiç yol bağlantısı yok.

2018'deki depremde bazı uzak bölgeler yerle bir olmuştu.

Kabileler arası çatışmalar, tecavüz, hırsızlık ya da toprak anlaşmazlıkları nedeniyle sık görülüyor.

Ancak ülkede kabileler birbirleriyle onyıllardır ya da yüzyıllardır çatışırken, son şiddet olayları tüm ülkeyi şoke etti.

Son yıllarda bölgeye otomatik silahların girişi, şiddet olaylarının bilançosunu daha da ağırlaştırdı.

BM'ye göre nüfusun yüzde 40'ının günde 1 doların altında gelirle yaşadığı Papua Yeni Gine, Asya'nın en yoksul ülkelerinden biri.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 20:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER