Papa Zapatistaların topraklarında yerlilere seslendi: Üzgünüm kardeşlerim

Papa Francis, Meksika’da Maya yerlileriyle bir araya geldiği törende, yıllarca maruz kaldıkları dışlanma nedeniyle yerli halklardan özür diledi

Papa Zapatistaların topraklarında yerlilere seslendi: Üzgünüm kardeşlerim
Meksika’da yerli hareketi Zapatistaların memleketi olan ve aynı zamanda ülkede Katolik nüfusun en az olduğu Chiapas’ta San Cristobal de las Casas Katolik Kilisesi’de konuşma yapan Papa Francis, “Üzgünüm kardeşlerim. Sistemli ve yapısal bir şekilde halklarınız toplumdan tecrit edildi” dedi.

MAYA DİLİYLE SESLENDİ

Yerli dillerinin Katolik ayinlerinde kullanılmasına destek verdiğini açıklayan Papa, Maya uygarlığı dönemine ait Popol Vuh dilindeki eserlerinden alıntı yaparak, yerli halkın değerleriyle Katolik inancı arasında bağlantılar bulunduğunu söyledi.

GEÇEN YIL DA ÖZÜR DİLEMİŞTİ

ABD’ye gitmeye çalışan Orta Amerikalıların yaşadığı zorluklara ve uyuşturucu çetelerinin yol açtığı tehlikelere de değinen Papa Francis, geçen yıl da Latin Amerika’nın ele geçirilmesinde Katolik Kilisesi’nin rolünden ötürü özür dilemişti.

1969’da da genç bir rahipken Chiapas’ı ziyaret eden Arjantinli Papa Francis’i dinlemeye gelenler arasında bazı Zapatista liderlerinin de bulunduğu belirtildi. 

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 08:11

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER