Papa pedofili kurbanlarının ailelerinden af diledi

Papa Francesco, çocukken bir papazın cinsel tacizine uğrayan İsviçreli Daniel Pittet'in yaşadıklarını anlattığı kitabına önsöz yazdı

Papa pedofili kurbanlarının ailelerinden af diledi

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, çocukken bir papazın cinsel tacizine uğrayan İsviçreli Daniel Pittet'in yaşadıklarını anlattığı kitabına önsöz yazdı. Papa, bazı taciz kurbanlarının intihara sürüklendiğine dikkat çekerek "Bu kişilerin ailelerine sevgi ve acı hislerimi sunuyorum ve naçizane af diliyorum" dedi.

8 yaşından 12 yaşına kadar bir din adamının cinsel saldırısına uğrayan Pittet, o yılları ve sonrasında yaşadıklarını "Sizi Affediyorum, Peder" (La Perdono, Padre) isimli kitabında anlattı.

Pittet ile 2 yıl önce Vatikan'da görüşen ve yaşadıklarını dinleyen Papa Francesco da kitabın önsözüne şunları yazdı: "Pedofili kurbanı olanların yaşadıklarını anlatmaları, yıllar sonra bile hala süren travmaları tarif etmeleri çok zordur. Bu yüzden Daniel Pittet'in tanıklığı gerekli, kıymetli ve cesurca."

Papa, Daniel Pittet'i 2015'te tanıdığını ve "onun çektiği acının kendisini derinden etkilediğini" yazdı.

"Bir peder nasıl bu kadar büyük bir kötülük yapabilir?" diyen Papa şöyle devam etti: "Bazı taciz kurbanları sonunda intihar etti. Bu ölümler yüreğimi eziyor, benim ve tüm Kilise'nin vicdanını yaralıyor. Bu kişilerin ailelerine sevgi ve acı hislerimi sunuyorum, ve naçizane af diliyorum."

Pedofiliyi "mutlak canavarlık" ve "korkunç bir günah" olarak niteleyen Papa, tacizci din adamları ve onları koruyan üst düzey yetkililerle "en ağır şekilde" mücadele edileceği sözü verdi.

Daniel Pittet, kitapta yazdıklarına ve La Repubblica gazetesine yaptığı açıklamalara göre, 8 yaşından 12 yaşına kadar bir papazın cinsel saldırısına uğramış ve etrafındaki yetişkinler de bu durumu muhtemelen görmezden gelmeyi tercih etmiş.

Pittet 12 yaşındayken bir büyük teyzesinin yardımıyla "bu cehennemden çıkabildiğini" ve yıllar süren terapilerin ardından yaşadıklarıyla yüzleşebildiğini söyledi. Din adamlığı eğitimi almasına rağmen daha sonra kiliseden ayrılıp evlenen Pittet şu an 6 çocuk babası. (Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER