Papa: İşçileri sömürenler kan emicilerdir

"Çalıştırarak köle haline getirdikleri insanların çekilen kanıyla yaşıyorlar"

Papa: İşçileri sömürenler kan emicilerdir

Katolik dünyasının dini lideri Papa Francis,  Kapitalizme yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Kapitalizme yönelik eleştirileri nedeniyle zaman zaman "komünist" olduğu öne sürülen Papa Francesco, işçileri sömürenleri "kan emiciler" olarak tanımladı.

Papalık Sarayı yerine Vatikan'daki mütevazi Santa Marta Konukevi'nde ikamet eden Papa Francesco, burada yaptığı sabah ayininde işçilerin adaletsiz şartlarda çalıştırılarak sömürülmesinin "ölümcül bir günah" teşkil ettiğini söyledi.

Papa, sigortasız, emeklilik katkısı olmaksızın, geçici sözleşmelerle ya da kayıtsız işçi çalıştıranları, işçilerin emeğini sömürerek zengin olanları "kan emicilikle" suçladı.

Vatikan Radyosu'nun aktardığı ayinde Papa, İtalya'da da yaygın olarak uygulanan süreli sözleşmelere atıfla şu ifadeleri kullandı:

"Tüm dünyada aynı şey yaşanıyor ama bugün, buradaki durumu düşünelim. 'Çalışmak istiyorum'. 'Tamam'. Sana bir sözleşme yapıyorlar. Eylül'den Haziran'a kadar. Emeklilik şansı yok, sağlık sigortası yok... Haziran'da sözleşme askıya alınıyor, Temmuz ve Ağustos'ta havayla besleneceksin. Eylül'de yeniden işe alıyorlar. Bunu yapanlar gerçek kan emicilerdir, çalıştırarak köle haline getirdikleri insanların çekilen kanıyla yaşıyorlar."

Papa, insan kaçakçılarının yalnızca seks işçileri ve çocuk ticareti yapmadığını, işçilerin ve fakirlerin sömürülmesinin de "medeni insan ticareti" olduğunu söyledi.

(Kaynak:BBC)

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 20:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER